Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei ABD Yaptırımları Nedeniyle 2021’i Çok Daha Kötü Geçirebilir

Huawei’nin 2021 yılı içerisinde akıllı telefon satışlarının 50 milyonun altına ineceği tahmin ediliyor.
Huawei ABD Yaptırımları Nedeniyle 2021’i Çok Daha Kötü Geçirebilir
Yorum

Akıllı telefon şirketleri birbirinden iddialı modeller ile tüketicilerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi şirketler yeni nesil modelleri ile öne çıkan şirketler arasında yer alıyor. Çinli teknoloji devi Huawei de son yıllarda akıllı telefon satışlarındaki yükseliş ile dikkatleri üzerine çekmişti. Diğer yandan 2019 yılından bu yana şirket ABD yaptırımlarına maruz kalıyor.

Çin hükümeti için casusluk yaptığı iddia edilen şirket ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor. Hükümetin 2019 yılından bu yana uyguladığı ambargo ile ABD’li şirketlerin Huawei ile olan ticareti kısıtlanmış durumda. Yaptırımlar Huawei’nin akıllı telefon satışlarında her geçen gün daha da düşüş yaşamasına zemin hazırlar hale geldi.

Özellikle Google tarafından uygulanan yaptırımlar telefonların küresel pazardaki satış rakamlarını olumsuz etkiliyor. 2021 yılında yaptırımların devam etmesi halinde şirketin akıllı telefon satışlarının 50 milyon rakamının altına ineceği tahmin ediliyor.

Huawei için 2021’de Büyük Düşüş Bekleniyor

Huawei için 2021’de Büyük Düşüş Bekleniyor

Bilindiği üzere yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin yeni nesil akıllı telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Çinli şirket kendi ekosistemi ile bu eksikliği gidermeye çalışsa da, telefonların küresel pazardaki satış rakamları olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Bu etkinin 2021 yılında artarak devam edeceği belirtiliyor. Araştırma şirketi TrendForce, Huawei’nin 2021 yılında akıllı telefon satışlarının 45 milyona kadar düşeceğini tahmin etti.

Şirket 2020 yılında 170 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Halihazırda Samsung ve Apple’ın ardından pazarda üçüncü sırada yer alan şirket, satışların 50 milyonun altına düşmesi ile beraber yedinci sıraya kadar gerileyebilir. Diğer yandan Huawei’nin yıl içerisinde donanım tedarik etmekte de sorun yaşayacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz günlerde kendi bünyesindeki Honor’u elden çıkaran Huawei’nin bu şirketle de rekabete gireceği düşünülüyor.

Diğer Şirketlerde Düşüş Beklenmiyor

Diğer Şirketlerde Düşüş Beklenmiyor

Donanım tarafında TSMC ve Samsung ile ticareti kesilen Huawei’nin işlemci üretiminde nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda Çinli yonga üreticisi SMIC de ABD tarafından kara listeye alınmıştı. Huawei’nin yanı sıra akıllı telefon pazarında diğer üreticilerin pazar payında çok büyük bir değişiklik beklenmiyor.

TrendForce, Samsung’un 2021 yılında da liderliğini sürdüreceğine inanıyor. Apple’ın takip etmesini beklendiği akıllı telefon satışlarında üçüncü sıraya da Xiaomi’nin yerleşeceği tahmin ediliyor. Bunların tahmin olduğunun altı çiziliyor ve Huawei’nin gerçek dünyadaki pazar payının değişmesinin şaşırtıcı olmayacağı ifade ediliyor.

Ancak tahminler devam ederse, Huawei’nin telefon satışları 2021’de yıllara göre büyük düşüş yaşamış olacak. TrendForce’a göre bugüne kadar pazarda liderliğe oynayan teknoloji devi devi, yakında mütevazı satış kazançları için savaşan orta seviye bir üretici olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu