Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yaptırımlarını Atlatmak için Aylarca Yetecek Envantere Sahip

Yatırım grubu CLSA, Çinli teknoloji devi Huawei’in yılın geri kalanının büyük bölümünde akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanı işini sürdürmek için yeterli envantere sahip olduğunu söyledi.
Huawei ABD Yaptırımlarını Atlatmak için Aylarca Yetecek Envantere Sahip

Komisyonculuk ve yatırım şirketi CLSA, Çinli teknoloji devi Huawei’in yılın geri kalanının büyük bölümünde akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanı işini sürdürmek için yeterli envantere sahip olduğunu söyledi.

ABD’nin geçen hafta Çin gerilimini artıracak bir hamleyle Huawei’i kara listesine eklemesi, ardından ABD’li şirketlere etkisini en aza indirgemek amacıyla yaptırımları hafifletmesi ve yaşananlar nihayetinde Huawei tedarikçilerinin hisselerinin çökmesi gibi gelişmeler üzerine CLSA’dan gelen yorumlar dikkat çekti.

Sonuçta birçok uzman ABD’nin erteleme kararıyla soluklanan Huawei’in en büyük sorununun belirsizlik olduğu yönünde görüş bildirmişti.

Huawei ABD Yaptırımları Belirsizlik Ancak CLSA’da yatırım analisti olan Sebastian Hou, şimdilik Huawei’in akıllı telefon işinin 5 ila 6 ay değerinde envantere ve 5G ağ ekipmanı işinde 9 ila 12 ay değerinde malzemeye sahip olduğunu belirtti. “Şirketin yılın geri kalanı için akıllı telefonlar ve ağ donanımları konusunda iyi olması gerektiğini düşünüyorum.

Kısa vadede firma bu süreci atlatmak için yeteri kadar envantere sahip ancak stoklar sonunda tükenecektir. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç ay içinde ticaret görüşmelerinin nasıl ilerleyeceği, Huawei’in hayatta kalabilmesi için hala oldukça kritik” dedi.

Hou ayrıca Huawei ekipmanları için çip tasarlayan yan kuruluşu HiSilicon’un son birkaç yıldır kapasitesini artırdığını ve firmanın ihtiyaçlarının %80 ila 90’ını karşılayabildiğini aktardı.

Huawei HiSilicon’un Yetenekleri Gelişti 20 Mayıs tarihli bir raporunda da Hou, aslında HiSilicon’un yeteneklerinin çoğu kişinin bildiğinden daha güçlü olduğunu savunmuştu. Bununla birlikte Huawei’in hayatta kalmasının, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ile iş yapıp yapmamaya devam etmesine bağlı olduğu da vurgulandı.

Raporda, HiSilicon’un çip tasarımları ne kadar büyük olursa olsun Huawei’in TSMC olmadan yaşayamayacağı, bunun da TSMC’nin Huawei için kritik olduğu anlamına geldiği yazılmıştı.

Huawei TSMC İhtiyacı Var TSMC ise şu anda Huawei’e sevkiyatlarının ABD’nin eylemlerinden etkilenmediğini açıklamıştı. ABD’li tedarikçilerine bağımlılığını azaltmak için özellikle de akıllı telefon işlemcileri ve 5G çipleri için kendi yonga teknolojisine yatırım yapmıştı. Fakat Hou’ya göre işin önemli tarafı, Huawei’in hala bazı kritik teknolojilerden yoksun olmasıydı. CLSA raporunda analist, TSMC’nin müşteri yongaları üretmek için Amerikan ekipmanını kullandığını ve sonra bu teknolojileri tekrar ihraç ettiğini kaydetti.

Amerikan kaynaklı teknoloji ürünün %25’ini aşarsa, TSMC o zaman ABD’nin ihracat idaresi yönetmeliklerine tabi olacak ve o zaman Huawei’e ürün tedarik etmek için Amerikan lisansına ihtiyaç duyacaktı. CLSA yaptığı hesaplamalar ışığında, Amerikan menşeili ekipmanın TSMC’nin HiSilicon’e yaptığı satışların yüzde 15 ila 20’sine tekabül ettiğini ve şu an için sıkıntı bulunmadığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum