Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD’nin Casusluk Suçlamalarını Kendisine İade Etti

Huawei kendisine yöneltilen casusluk suçlaması ile ilgili asıl ABD’nin bunu yaptığını açıkladı.
Huawei ABD’nin Casusluk Suçlamalarını Kendisine İade Etti

Çinli teknoloji devi Huawei ile ABD arasındaki tansiyon her geçen gün daha da yükselmeye devam ediyor. Bilindiği üzere ABD hükümeti uzun zamandır Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmekle suçluyor. Bu suçlamaların yansıması olarak ABD’li teknoloji şirketleri Huawei’ye yönelik yaptırım uygulamak durumunda kaldı. Geçtiğimiz yıldan bu yana global pazarda 5G yatırımları hızla artış gösterdi. ABD ve talepte bulunduğu bazı ülkeler ise casusluk iddialarını sebep göstererek Huawei’nin 5G ekipmanlarını almıyorlar.

Huawei buna rağmen dünya genelinde çok sayıda ülke ile 5G altyapısının oluşturulması için iş birlikleri yapıyor. İngiltere ve AB ülkeleri bunun için Huawei’ye yönelik herhangi bir yaptırım kararı almadı. Huawei bugüne kadar ABD’ye karşı casusluk iddialarını reddediyordu. Ancak bu sefer farklı bir açıklama geldi ve Çinli teknoloji devi asıl ABD’nin casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia etti.

Huawei’den ABD’ye Casusluk Suçlaması

Huawei’den ABD’ye Casusluk Suçlaması

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal’de yer alan bir haberde ABD yönetiminin Huawei’yi 10 yılı aşkın süredir casusluk yapmakla suçladığı ifade edilmişti. ABD yönetimi Huawei’nin geliştirdiği ürünlerde arka kapı açıkları yaratarak gizlice veri topladığını belirtiyor. Ancak yetkililer bu iddialarını kuvvetlendirecek somut bir delil ortaya koymuş değil. Açıklamada yetkililerin elde ettiği bilgileri İngiltere ve Almanya ile paylaşacakları ifade edilmişti.

Bu gelişmeler sonrası Çinli teknoloji devinden cevap gecikmedi. Haberi yapan Wall Street Journal’i de eleştiren Huawei, “Wall Street Journal, ABD hükümetinin, iddialarını desteklemek için herhangi bir kanıt sunamayacağının farkında olmasına rağmen, ABD’li yetkililer tarafından üretilen yalanları tekrarlamayı seçmiştir. Bu, Wall Street Journal’ın Huawei’ye karşı önyargısını yansıtıyor ve güvenilirliğini zayıflatıyor” açıklamasını yaptı.

Huawei ile ABD arasındaki Tansiyon Düşmüyor

Huawei ile ABD arasındaki Tansiyon Düşmüyor

Çinli şirketin açıklamasının asıl dikkat çeken noktası ise ABD yönetimi casusluk ile suçlaması. Ülkedeki telekomünikasyon şirketlerinin geçmişte casusluk haberleri ile gündeme geldiğini hatırlatan Huawei, “Snowden sızıntılarının kanıtladığı gibi ABD, dünya çapında telekom ağlarına gizlice erişiyor ve diğer ülkelerde uzun süredir casusluk yapıyor. Washington Post’un bu hafta CIA’nın on yıllar boyunca diğer ülkelerde casusluk yapmak için şifreleme şirketi kullandığına dair haberi, buna en büyük kanıt” cevabında bulundu.

Huawei’nin sert açıklamalarına ABD cephesinden yeni bir cevap gelecek mi bilinmez. Ancak gelişmeler gösteriyor ki yaptırımlar uygulanmaya devam edecek. Teknoloji devi önümüzdeki günlerde P40 serisini tanıtacak ve bu telefonlarda Google uygulamalarının olması çok düşük ihtimal.

Huawei ise bu eksikliği kapatmak adına kendi mobil servislerini geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca ABD ambargosuna rağmen teknoloji devi geçtiğimiz yıl itibarıyla marka değerini yükseltmeyi başardı. Son veriler Huawei’nin dünyanın en değerli 10 şirketi arasında olduğunu gösteriyor. Şirket geçtiğimiz yıl uygulanan yaptırımlara rağmen 240 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum