Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Bir Darbe de Yeni Zelanda’dan Geldi: 5G Ekipmanları Güvenli Bulunmadı

ABD cephesinden yaptırımlar ile başı dertte olan Huawei, 5G bağlantı projesiyle ilgili Yeni Zelanda’dan onay alamadı.
Huawei’ye Bir Darbe de Yeni Zelanda’dan Geldi: 5G Ekipmanları Güvenli Bulunmadı

Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Çin arasındaki ticari savaşların gölgesinde teknoloji devi Huawei, çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. Daha önce Trump, hükümet çalışanlarına Huawei ve ZTE kullanımını yasaklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise ABD, Huawei ve ZTE’nin kendisinde olduğu gibi dünya genelinde yasaklanmasını istediği haberi gündemde yerini almıştı.

Huawei ise dünyanın en büyük Android telefon üreticisi olmak için büyük bir çalışma içerisinde. Geleceğin mobil teknolojisi 5G’nin temellerini atan şirketlerden biri olan Huawei’ye Yeni Zelanda’dan kötü bir haber geldi. Ülke yönetiminin aldığı karar Huawei’de büyük şaşkınlık yarattı.

Yeni Zelanda’dan Huawei’ye Ret

Yeni Zelanda’dan Huawei’ye Ret

ABD’nin dünya geneline yaptığı uyarı sonrası ilk tepki Yeni Zelanda’dan gelmiş oldu. 5G teknolojisi ile ilgili yaptığı yatırımlar ile adından söz ettiren Çinli teknoloji devine Yeni Zelanda’dan olumsuz yanıt geldi. Ülkenin güvenlik yetkilileri, Huawei’nin 5G servisine yönelik geliştirdiği ekipmanları kullanmayacağını açıkladı.

Alınan karara sebep ise ülke güvenliği gösteriliyor. Huawei ise ağ üreticilerini dünyanın pek çok bölgesine göndermeye başladı bile. Bu karşısında şaşıran Huawei ise Yeni Zelanda yetkilileri ile görüşmeye hazırlanıyor.

Huawei Yeni Zelanda’nın Endişelerini Gidermek İstiyor

Huawei Yeni Zelanda’nın Endişelerini Gidermek İstiyor

Çinli teknoloji devi Huawei, konuyla ilgili kendilerine resmi bir bildirim gelmediğini belirtirken, Yeni Zelanda hükümeti ile en kısa sürede toplantı arayışına girdi. Şirketin Yeni Zelanda’daki Başkan Yardımcısı Andres Bowater, Huawei’nin her türlü endişe ve soruna karşı açıklamasının olduğunu ve Yeni Zelanda ile aradaki tüm sorunları çözebileceğini belirtti.

Bilindiği üzere batılı ülkeler Çin hükümetinin, bünyesindeki teknoloji şirketeri vasıtası ile casusluk faaliyeti yaptığını iddia ediyor. Huawei ise ne geçmiş dönemde ne de şimdi Çin hükümeti ile herhangi bir bağlantılarının olmadığını ifade ediyor.

Şirketin Yeni Zelanda’daki 4G ekipmanları Huawei tarafından sağlanıyor ve 240 milyon dolardan fazla yatırım yapılmıştı. 5G ile ilgili testlere başlamış olan firmaya ülke yönetiminden gelen bu çıkış sonrası Çinli teknoloji devinin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum