Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei 2021’de Akıllı Telefon Sevkiyatlarını Çok Aşağı Çekebilir

Huawei’nin akıllı telefon üretimini 2021 yılında 50 milyona kadar düşüreceği iddia edildi.
Huawei 2021’de Akıllı Telefon Sevkiyatlarını Çok Aşağı Çekebilir

Akıllı telefonlar her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Sektörün önde gelen üreticileri her yıl milyonlarca ürün sevkiyatı gerçekleştiriyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi gibi firmalar bu pazarda başı çekiyor. Özellikle son yıllarda Huawei’nin yükselişi ile rakiplerinden sıyrıldığını söyleyebiliriz. Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana şirket ABD yaptırımlarına maruz kalıyor.

Yaptırımların özellikle akıllı telefonlara yönelik yazılım ve donanım olarak geri dönüşü oluyor. Şirketin yeni nesil telefonlarında ABD ambargosu nedeniyle Google uygulamaları kullanılamıyor. Bu durum telefonların küresel pazardaki rekabetini son derece olumsuz etkiliyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde Google yaptırımları karşısında kendi ekosistemine güvendiğini açıklamıştı. Ancak The Elec tarafından paylaşılan son rapor Huawei’nin geleceğinin karanlık olduğunu gösteriyor. The Elec’e göre şirket akıllı telefon üretimini büyük oranda düşürebilir.

Huawei için Korkutan İddia

Huawei için Korkutan İddia

Araştırma firması The Elec, Huawei’nin 2021 yılına dair korkutucu tahminlerde bulundu. Paylaşılan rapora göre Çinli teknoloji devi akıllı telefon üretimini önümüzdeki yıl içerisinde 50 milyona kadar düşürebilir. Böyle bir düşüş şirketin akıllı telefon üretiminde yüzde 74 oranında gerileme yaşayacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıllardaki sevkiyat oranlarına bakıldığında Huawei için karanlık bir dönemin başlayacağını görebiliriz.

Üretilecek olan 50 milyon telefonun Çin dışına çıkması beklenmiyor. Dolayısıyla Türkiye dahil pek çok küresel pazarda Huawei imzalı telefonlar tarihe karışabilir. Teknoloji devi dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olarak biliniyor. Samsung’dan sonra ikinci sırada yer alan şirketin bu yıl 190 milyondan fazla akıllı telefon satışı yapması bekleniyor. The Elec’in tahminleri gerçekleşirse Huawei’nin pazardaki payında büyük bir düşüş olacağını söyleyebiliriz.

Bu durumun beraberine rakiplerin satışlarına olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor. Huawei’nin kontrol ettiği pazardan doğan boşluk sonrası tüketicinin Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO gibi farklı alternatiflere yönelmesi sürpriz olmayacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Güney Koreli Samsung’un Huawei’ye yönelik ABD ambargosunun da etkisiyle satışlarını artırma hedefi olduğu gündeme gelmişti. Tabi bu ihtimalin şu an için iddia boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Çinli teknoloji devinden bu iddiaya yönelik bir yanıt gelmedi. Üstelik Huawei’nin üst düzey yöneticileri ABD yaptırımlarına rağmen güçlenmeye devam edeceklerini belirtiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum