Yatırım yapmaya başla!

Huawei Tüm Olumsuzluklara Rağmen Yıl İçinde 100 Milyon Akıllı Telefon Satmayı Başardı

Huawei, son aylarda uygulanan ABD yaptırımlarına rağmen 2019 yılı içerisinde 100 milyon akıllı telefon satış rakamını geride bıraktı.
Huawei Tüm Olumsuzluklara Rağmen Yıl İçinde 100 Milyon Akıllı Telefon Satmayı Başardı

Çinli teknoloji devi Huawei bilindiği üzere ABD cephesinden gelen yaptırımlar ile boğuşuyor. Google’ın Android lisansını askıya alması ve ABD merkezli teknoloji devlerinden gelen yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin nasıl etkileneceği merak konusu olmuştu. Son raporlar Huawei’nin 30 milyar dolar zarar ettiği yönündeydi. Huawei CEO’su ise bu zararı ‘küçük bir şey’ olarak tanımlamıştı.

Yaptırımlar sürerken şirket diğer yandan yeni akıllı telefon modellerini tanıtmaya devam ediyor. Huawei geçtiğimiz günlerde yeni akıllı telefonu Nova 5’i tanıttı. Yapılan tanıtımda firmanın toplam rakamlarına dair bilgilendirmelere yer verildi. Geçtiğimiz yıl 206 milyon akıllı telefon satışı yapan firma, bu yıl içerisinde şimdiden 100 milyon barajını geride bıraktı.

Huawei Satışlarını Arttırmaya Devam Ediyor

Huawei Satışlarını Arttırmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığı satışlar ile yüzde 50,3 oranında büyüme gerçekleştiren Çinli teknoloji devi, bu yıl ABD yaptırımlarına rağmen hedeflerini tutturmayı amaçlıyor Şirket bugün itibariyle Apple’ı geride bıraktı ve Samsung’un arkasından en çok akıllı telefon satışına sahip ikinci firma durumunda.

ABD’li teknoloji şirketlerinden gelen yaptırımlara rağmen, Huawei akıllı telefon satışlarını artırmaya devam ediyor. Açıklanan son veriler ışığında bu yılın Mayıs sonu itibariyle Çinli teknoloji devi 100 milyon akıllı telefon satmayı başarmış durumda.

Tahminler ışığında şirketin bu yıl içerisinde yaptırımlar nedeniyle 40 ila 60 milyonluk bir düşüş yaşayabileceği belirtiliyor. Açıklamalarda bulunan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Çin dışındaki ülkelerde akıllı telefon satışlarında yüzde 40’a varan düşüş yaşadıklarını ifade etti.

Mate X Tarihi Açıklandı

Mate X Tarihi Açıklandı

Bu arada Huawei’nin ne zaman tanıtılacağı merak edilen katlanabilir telefonu Mate X ile ilgili resmi duyuru yapıldı. Katlanabilir telefon pazarında Samsung’un Galaxy Fold’un satış tarihini yaşanan sorunlar nedeniyle ertelemişti. Huawei ise duyurduğu katlanabilir telefonunun ne zaman piyasada yerini alacağına dair net bir açıklamada bulunmamıştı.

Şirketin Batı Avrupa Bölgesi Başkanı Vincent Pang, Mate X’in en geç Eylül ayına kadar kullanıcıya ulaşacağını söyledi.  Pek çok kullanıcı Mate X’in yaptırımlar nedeniyle hangi işletim sistemine sahip olacağını merak ediyordu. Bu konuda da açıklamalarda bulunan Huawei yetkilisi, Mate X’in yaptırımlardan etkilenmediğini ve Android işletim sistemiyle geleceğini ifade etti.

Huawei’de yaşanan gecikmenin Galaxy Fold ile aynı sebepten olduğu tahmin ediliyor. Pang’ın açıklamasında en geç Eylül ayını işaret etmesi, Mate X’in beklenenden daha önce gelebileceğini gösteriyor.

Giyilebilir Cihazlarda Büyük Başarı

Giyilebilir Cihazlarda Büyük Başarı

Huawei’nin tek başarılı olduğu alan akıllı telefonlar değil. Şirket giyilebilir cihazlarda da yüksek satış rakamları ile dikkat çekiyor. Huawei Müşteri İş Grubu, akıllı saat modeli Watch GT’nin 2 milyon satış rakamını geçtiğini duyurdu. Bu veri Ekim ayından bu zamana kadar olan süreyi kapsıyor. Akıllı saat alanında Huawei, elde ettiği satış rakamları ile üçüncü sırada bulunuyor. Çinli teknoloji devinin üstünde Apple ve Xiaomi yer alıyor.

Uzmanlar Çinli teknoloji devinin ABD yaptırımlarına rağmen satışlarını artırmasını olumlu buluyor. Eğer ABD yaptırımlar olmasaydı şirketin Samsung için iyiden iyiye tehdit oluşturması bekleniyordu.

Önümüzdeki günlerde ABD ile Çin arasında yaşanması muhtemel bir uzlaşma, Huawei’nin daha da ivmelenmesinin önünü açabilir. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan G-20 zirvesinde Trump ile Xi’nin bir araya gelmesi sonrası yeni gelişmelere tanık olabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum