Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Tarım Sektörü İlk Kez GSYİH Daralırken Büyüme Kaydedecek

Verilere göre 2020 mali yılının Nisan-Haziran çeyreği, Hindistan ekonomisinin yıllık bazda küçülürken tarım sektörünün büyüme kaydedeceği ilk dönem olabilir.
Hindistan’ın Tarım Sektörü İlk Kez GSYİH Daralırken Büyüme Kaydedecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Üç milyonun üzerinde vaka sayısıyla koronavirüsten en çok etkilenen üçüncü ülke olmaya devam eden Hindistan, gerek açıkladığı gerekse açıklayacağı ekonomik verilerle endişeleri artırıyor.

Bununla birlikte ülkedeki bazı parlak noktalar endişeleri nispeten hafifletiyor ki tarım sektörü başlıca olumlu faktör.

Ülkenin maliye bakanlığı tarım sektörünün Hindistan ekonomisi için parlak nokta olacağını öngörürken Indian Express’ten Harish Damodaran, “GSYİH daralırken tarım sektörü ilk kez büyümeye hazırlanıyor” dedi.

Ülkenin GSYİH’sinin en son 1979-80’de yüzde eksi 5,2 ile yıllık düşüş kaydettiğini ancak aynı yıl tarımsal GSYİH’nin de yüzde eski 12,8’le negatif büyüme kaydettiğini hatırlattı.
Hindistan GSYİH Son Yıllık Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Damodaran, Nisan-Haziran çeyreğinin hükümet 1996-97 yılları arasında üç aylık GSYİH tahminleri vermeye başladığından beri Hindistan ekonomisinin yıllık bazda küçüldüğü ilk dönem olabileceğini söyledi. Ancak Ulusal İstatistik Ofisi tarafından 31 Ağustos’ta açıklanacak olan çeyreklik verilerin aynı zamanda tarımsal üretimin artmasına rağmen GSYİH’de ilk kez düşüş yaşandığını gösterebileceğini de vurguladı.

Son yıllık GSYİH düşüşünün olduğu 1979-80 mali yılında tarımsal GSYİH’nin yüzde eksi 12,8 ile negatif büyüme kaydettiğini, önceki 1972-73; 1965-65; 1957-58’deki GSYİH daralmalarında da benzer şekilde tarımsal çıktının düştüğünü belirtti.

Geçmişe atıfta bulunan Damodaran, virüs salgınının benzersizliğine işaret ederek 2020-21’in Nisan-Haziran çeyreğinin farklı olabileceğini dile getirdi.
Hindistan GSYİH Yıl Düşüş Tahmini
Kaynak: RBI

Çoğu kurumun ve Hindistan Merkez Bankası’nın son profesyonel tahminciler anketinin ekonominin bu mali yılda küçüleceğini öngördüğünü ve ortalama tahminin yüzde eksi 5,8 olduğunu belirtti. Özellikle kilitlenmeye bağlı üretim kesintilerinin yükünü taşıyan ilk çeyrekte, bir dizi göstergeye dayalı olarak büyük bir düşüş kaydedilmesinin beklendiğini söyledi.

Fakat tarım sektörünün yıllık bazda pozitif büyüme kaydetmeye hazırlandığını tekrarladı. İlk çeyrek tarımsal GSYİH’nin Nisan-Haziran aylarındaki hasatla sona eren rabi mevsimindeki üretimi içerdiği bilgisini verdi.

Sonuç olarak Indian Express yazarı Damodaran, GSYİH daralırken tarımsal çıktının artmasının tarihi ancak arzu edilebilir bir şey olmayacağını savundu:

“Hindistan’ın büyüme kaderi tarıma bağlı. Sonuncusu 1979-80’de olmak üzere tüm yıllık GSYİH daralmaları, tarım sektörü öncülüğünde idi. 2020 mali yılının Nisan-Haziran çeyreği, tarımın iyi bir büyüme kaydetmesine rağmen ekonominin ilk kez küçüldüğü dönem olabilir. Bu, mali dönemin geri kalanına kadar uzanırsa tarihi olur. Ancak bu arzu edilmeyecektir çünkü tarım büyümeyi sadece destekleyebilir, önderlik edemez.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu