Yatırım yapmaya başla!

Hangi Teknoloji Şirketleri Donald Trump’a Bağış Yaptı?

Donald Trump'ın politikaları eleştirilmeye ve tepki görmeye devam ederken, ortaya atılan bazı belgeler kafa karıştırdı. Tepki gösteren teknoloji şirketlerinin, Trump'ın devir – teslim töreni için bağış yaptıkları ortaya çıktı. İşte detaylar;
Hangi Teknoloji Şirketleri Donald Trump’a Bağış Yaptı?

Donald Trump’ın politikalarına yönelik tepkiler tam gaz devam ederken, bugün bomba bir haberle karşılaştık. Silikon Vadisi’nin dev teknoloji şirketlerinin, Donald Trump’a bağış yaptığı ortaya çıktı. Bu haber, teknoloji şirketlerine ne boyutta etki eder bilinmez; ama daha çok ses getireceği açık ve net bir şekilde ortada.

ABD’nin 58. Başkanı seçilen Donald Trump’ın göçmenlik politikaları ile tepki topladığını hepimiz biliyoruz. Bu konuda birçok ülke ve şirket açıkça tepkilerini dile getirdiler. Tepki göstermesine karşın Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna geçiş törenine bağış yapan şirketler olduğu bugün ortaya çıktı. Bu isimler arasında ise Silikon Vadisi’nin devleri olan Microsoft, Google ve Amazon gibi şirketler yer alıyor.

Donald Trump’a Bağış Yapan Teknoloji Şirketleri

Donald Trump'a Bağış Yapan Teknoloji Şirketleri20 Ocak’ta gerçekleşen devir – teslim törenine bağış yapan ABD’li teknoloji şirketleri, hem mali hem de teknik olarak destek verdiler. Google, Apple, Microsoft, Facebook, Twitter, Netflix gibi şirketler, Donald Trump’ın ülkeye getirdiği vize yasağına tepki göstermişlerdir.

Federal Etik Bürosu’na beyan edilen belgelere göre; Microsoft, Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna geçiş töreninde düzenlenen etkinlik için 250 bin dolarlık bir bağış yaptığı ortaya çıktı. Aynı zamanda yine bu bedele yakın bir hizmetin de ücretsiz olarak sunulduğu belirtildi.

Google ve Amazon’un da bağış yapan isimlerden olduğu iddia ediliyor. Bağış miktarları belli olmayan bu iki şirketin ise düzenlenen etkinlik için ücretsiz teknik hizmet sağladıkları söyleniyor.

Facebook ise Trump’ın başkanlık törenine bağış yapan diğer isim. Dev şirketin, etkinliklere ücretsiz Instagram fotoğraf kabinleri ile destek verdiği biliniyor. Buna karşın para bağışı yapmadığı belirtilen Facebook’un bu hizmeti, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerin ulusal kongreleri için ücretsiz olarak sunduğu biliniyor.

Trump’a Bağış Yapmayan Teknoloji Şirketleri

Trump'a Bağış Yapmayan Teknoloji ŞirketleriTwitter ve Uber‘in ise Donald Trump’ın başkanlık töreni için herhangi bir bağışta bulunmadığı kaydedildi.

Sizlere kısa bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Donald Trump, NBC televizyonununda yaptığı göçmen yorumlarıyla da tepki görmüştü. Bu nedenle NBC ile ortak yapımları olan programların bir kısmına son verilirken, bazıları Trump’sız olarak yollarına devam etmişlerdi. Habere buradan göz atabilirsiniz.

Gelecek günlerde, bağış yapan şirketlerin kamuoyuna duyurulacağı biliniyor. Böylece Donald Trump’ın devir – teslim törenine destek veren diğer şirketler de gün yüzüne çıkacak. Bundan sonra yaşanacaklar ise gerçekten büyük bir merak konusu. Trump’ın sert girişimleri, dünyada nasıl bir kaos yaratacak düşünmek gerektiğini de söyleyebiliriz.

Merak Edenlere: Donald Trump’ın Sahip Olduğu Milyon Dolarlık Evler

100’e Yakın Teknoloji Şirketi Vize Yasağı Nedeniyle Tepki Göstermişti

100'e Yakın Teknoloji Şirketi Vize Yasağı Nedeniyle Tepki GöstermiştiDonald Trump’ın devir – teslim törenine bağış yaptıkları açıklanan bu şirketlerin, daha hepsi açıklanmış değil. Önümüzdeki günlerde liste daha da uzayacak. Bu şirketlerin, Donald Trump’ın vize yasağına tepki gösterdikleri de bilinmekte. Kafa karıştırıcı bir durum olarak yorumlanabilir; ama Trump’ın politikalarında ne kadar ileriye gideceği şu an daha önemli bir konuyu oluşturuyor.

Birçok teknoloji şirketinin yöneticisi ortak bir bildiri imzalamış ve bu yasağın, ABD Anayasası’nı ihlal ettiğini öne sürmüşlerdir. Bu bildiride, Trump’ın vize yasağının ABD kanunlarında ani değişim yarattığı belirtildi ve şirketlerin yöneticileri tarafından imzalandı. Daha sonra da San Francisco 9. Bölge Temyiz Mahkemesi‘ne sunuldu.

Donald Trump, 27 Ocak tarihinde mültecilere ve ağırlıklı olarak Müslüman nüfusa kapılarını kapatmıştı. Çalışanları arasında göçmenlerin de bulunduğu 97 şirket ise San Francisco’daki temyiz mahkemesine başvuru yaptı ve bunun işlerine büyük bir zarar verdiğini dile getirdi.

Şirketlerin göçmen yasağına ilişkin ortak metinleri şu şekilde oldu:

Teknoloji Şirketlerinin Trump'a Ortak Tepkisi

Donald Trump’ın göçmen yasağı nedeniyle şirketlerinin değerli çalışanlarını kaybedeceğini belirten ve tepki gösteren şirketler ise şu şekildedir:

Donald Trump'a Tepki Gösteren 97 Teknoloji Şirketi
Kaynak: Fortune

Federal Mahkeme kararı geçici süre ile askıya aldı. Bu karar sonrasında, Apple ve Google başta olmak üzere birçok şirketin yöneticisi çalışanlarına e-posta gönderdi. Trump’ın kararını eleştirdiler ve yurt dışında tatilde olan çalışanlarının bir an önce ABD’ye geri dönmelerini istediler. 97 şirketin yöneticileri, Trump’ın kararına sessiz kalmadılar. Bu şirketlerin toplam piyasa değerlerinin ise 2,7 trilyon doların üzerinde olduğu bilinmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum