Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hackerlar Aralarında Üst Düzey Yöneticilerin Olduğu Yüzlerce E-Posta Hesabını Satışa Çıkardı

Aralarında CEO, CFO gibi üst düzey yöneticilerin olduğu yüzlerce kişinin e-posta hesabı hackerlar tarafından satılıyor.
Hackerlar Aralarında Üst Düzey Yöneticilerin Olduğu Yüzlerce E-Posta Hesabını Satışa Çıkardı

Dünyanın dijitalleşme sürecinde siber saldırılara da daha fazla rastlıyoruz. Hackerlar çeşitli yöntemleri kullanarak insanların kişisel bilgilerini hedef alıyor ve ele geçirebiliyor. Bu bilgileri geri almak isteyenlerden korsanlar yüksek ücretler talep edebiliyor. Ya da herkese açık ortamlarda satışa sunabiliyor.

Günümüzde işlemlerin dijital ortamlardan yapılıyor olması siber güvenliği her geçen gün daha önemli hale getiriyor. Bu durumlara yeni bir örnek daha yaşandı. Son yapılan çalışmada bir bilgisayar korsanı aralarında CEO, başkan yardımcısı, direktör gibi üst düzey görevlere sahip insanların da aralarında olduğu çok sayıda e-posta hesabını ele geçirdi.

Ele geçirilen maillerin Microsoft tabanlı olduğu belirtiliyor. Outlook, Hotmail, Windowslive gibi mail uzantıları buna dahil. Ele geçirilen hesaplar arasında orta ölçekli yazılım şirketi ve giyim üreticisininin patronlarına ait mailler bulunuyor. Bu hesapların Rusya merkezli formlarda çok ucuz fiyatlarla satışa sunulduğu görülüyor. Korsanların ele geçirdiği hesaplar için 100 ila 1.500 dolar ücret istediği ifade ediliyor.

Yüzlerce Hesap Ele Geçirildi

Yüzlerce Hesap Ele Geçirildi

Güvenlik şirketi KELA, bilgisayar korsanının hedef aldığı kişilerin bilgisayarlarına truva atı bulaştırarak verileri ele geçirdiğini belirtiyor. Korsan aralarında CEO, COO, CFO, CMO ve CTO gibi üst düzey yöneticilerin bulunduğu yüzlerce kişinin Office 356 ve Microsoft e-posta hesaplarını satışa çıkarmış durumda.

Yapılan siber saldırı ile alakalı açıklamalarda bulunan Microsoft sözcüsü, “Durumun farkındayız ve müşterilerimizi desteklemek için ne gerekiyorsa yapacağız. Müşterileri bağlantılara tıklarken, bilinmeyen dosyaları açarken veya dosya aktarımlarını kabul ederken dikkatli olmalarını öneriyoruz. Güvenliği artırmak için çok faktörlü kimlik doğrulamayı açmak gibi ek adımlar atmanızı öneririz.” ifadelerine yer verdi.

Araştırmayı yapan KELA Ürün Müdürü Raveed Laeb ise saldırganların ele geçirdiği hesapları dolandırıcılığın bir parçası olarak kullanabileceğini ve kullanıcılardan para aktarma talep edebileceğini söyledi. Plan doğrultusunda hassas bilgilere ulaşabilen korsanların bu bilgileri kötüye kullanabileceğini belirtti.

Sürecin nasıl işlediğine dair değerlendirmede bulunan Laeb, “Bu veriler genellikle bilgi hırsızları tarafından toplanır, onları filtreler, düzenler ve ardından özel pazarlarda ve bilgisayar korsanlığı forumlarında satışa sunar veya diğer siber suç çetelerine satarlar” diye konuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum