Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore’de Bankaların Kripto Para Suçlarına Karşı Korunması İsteniyor

Finansal düzenleyiciler şimdi birlikte çalıştıkları kripto borsalarını incelerken Kore bankalarını sorumluluktan kurtarabilecek kurallar geliştiriyor.
Güney Kore’de Bankaların Kripto Para Suçlarına Karşı Korunması İsteniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerin yoğun olarak yürütüldüğü ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin yerel basınında yer alan haberlere göre Kore Bankalarının yerel kripto para borsalarındaki tüccarlar için gerçek ad hesapları açma konusunda isteksiz oldukları belirtiliyor.

Son dönemde kripto para platformlarının yerel finans kurumları ile ortak olmaya zorlayan düzenlemeler yapılmıştı. Bankaların bu düzenlemeden rahatsız oldukları ifade ediliyor.

Bankaların Sorumluluğu Azaltılabilir

Bankaların Sorumluluğu Azaltılabilir

Güney Kore’nin mali düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu ( FSC ), adını açıklanmayan bir hükümet yetkilisinden alıntı yaparak, bankaların yükünün bir kısmını kaldırabilecek özel yönergeler yayınlamayı düşünüyor. Konuyla ilgili nihai kararın önümüzdeki ayın sonuna kadar verilmesi planlanıyor.

Bankalar yeni düzenleme nedeniyle artık gerçek isimli hesaplar verirken potansiyel dolandırıcılık veya kara para aklama faaliyetlerini tespit edememekten sorumlu tutulma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Kore bankalarının bu tür risklerden korunmasını sağlayan ilgili yönergelerin sağlanması ile endişelerin azaltılabileceği belirtiliyor. Düzenleme ile ülkenin dört büyük kripto para borsası Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit, bankacılık sektöründen ortak bulmayı başardı.

Ancak ülkede faaliyet gösteren küçük ölçekli borsaların böyle bir ortaklığı henüz mevcut değil. Bu nedenle Eylül ayından itibaren bu borsaların yasaklanması söz konusu olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%