Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore’de 5G Kullanıcılarının 1 Milyonu Geçtiği Açıklandı

Yeni nesil internet teknolojisi 5G’nin kullanım oranı artmaya başladı. Son raporlara göre Güney Kore’deki kullanıcı sayısının 1 milyonu geçti.
Güney Kore’de 5G Kullanıcılarının 1 Milyonu Geçtiği Açıklandı

Teknolojinin hızla gelişmesi, sektörün her alanında etkisini hızla gösteriyor. İnternetin sürekli yaygınlaşması, kullanıcıların gereksinimlerinin de artmasına neden oluyor. İnternet deneyiminin artması için kullanıcıların aradığı başlıca özellik ise yüksek performans oluyor. Bununla beraber her geçen gün daha hızlı internet altyapısına kavuşuyoruz. Bugün itibariyle 4G altyapısı dünyada yaygın olarak kullanılmakta.

Yakın geçmişte bilindiği üzere 5G teknolojisinin tanıtımı yapıldı. Başta akıllı telefonlar olmak üzere piyasaya çıkacak yeni ürünlerin büyük bölümünde 5G özelliğine yer verilmesi bekleniyor. Henüz çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen 5G’nin kullanım oranı hızla artıyor.

Üstelik ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkede henüz yeni internet teknolojisinin varlığından söz edemeyiz. Ancak Güney Kore’deki kullanım oranı son derece memnun edici seviyeye ulaştı.

Güney Kore’de 5G Yayılıyor

Güney Kore’de 5G Yayılıyor

Güney Kore, teknolojinin en yüksek seviyede olduğu ülkelerden birisi. Dolayısıyla en yeni teknolojilerin kullanıma başlandığı ülkelerin başında Güney Kore’yi gösterebiliriz. Pek çok teknoloji devinin burada faaliyet gösteriyor olması bu duruma zemin hazırlıyor. Son raporlar 5G teknolojisine dair kullanım istatistiklerinin bu ülkede oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

10 Haziran itibariyle yapılan araştırmalar Güney Kore’de 1 milyondan fazla 5G abonesinin olduğunu gösteriyor. Teknolojinin henüz Nisan ayı itibariyle aktif hale getirildiğini düşünecek olursak, 5G’nin oldukça hızlı bir şekilde yayıldığını söylemek mümkün. Açıklanan verilere göre günde 17 bin kişi 5G için abonelik başvurusu yapıyor.

Telekom Şirketlerinin Büyük Başarısı

Telekom Şirketlerinin Büyük Başarısı

Ülkede faaliyet gösteren dev telekomünikasyon şirketleri olduğu biliniyor. 5G teknolojisine dair yaptırımlar Güney Kore’de boy gösterirken, şirketlerin pazar payları da açıklandı. Ülkedeki 5G abonelerinin yüzde 40’lık bölümünün SK Telecom’un elinde bulunduğu belirtildi. Diğer şirketler Korea Telecom ve LG Upus’un ise yüzde 30’luk pazar payına sahip olduğu açıklandı. Üstelik bu rakamlara rağmen 5G, Güney Kore’nin tamamında kullanıma sunulmuş değil.

Ancak ülkede 5G abonesi hızla artmaya devam ediyor. Ülkedeki telefon operatörlerinin 5G destekli akıllı telefonları kullanıcılara sunması ve özel kampanyalar düzenlemesi, bu artışın başlıca nedeni olarak gösteriliyor. Oldukça yüksek hızlar sağlayan 5G’nin önümüzdeki süreçte çok daha geniş mecralara yayılması bekleniyor.

5G Teknolojisi 2024’te Dünyanın Yarısına Ulaşabilir

5G 2024’te Dünya’nın Yarısına Ulaşabilir

5G teknolojisi yeni yeni kullanıma başlanıyor ancak diğer taraftan uzmanlar bu yeni teknolojinin geleceğine dair yorumlarda bulunuyor. Ericsson Mobility Report tarafından yayınlanan bir rapor, 5G aboneliklerinin 2024 yılı itibariyle dünya nüfusunun yüzde 45’ine ulaşacağını söylüyor. Üstelik LTE’nin 5G’ye izin vermesiyle beraber bu rakamın yüzde 65’lere kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Raporda bu yılın sonu itibariyle dünya genelinde 10 milyondan fazla 5G abonesi olması tahmin ediliyor. Aboneliklerin en hızlı yayıldığı ülkeler ise başta Kuzey Amerika ve uzakdoğu ülkeleri olduğu ifade ediliyor.

Yapılan araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Ericsson yetkilisi Fredrik Jejdling, “5G kesinlikle hızla ilerliyor. Bu, hizmet sağlayıcılarının ve müşterilerin teknolojiye olan coşkusunu gösteriyor. 5G, insanların yaşamları ve işletmeler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum