Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrika’da Artan Dolandırıcılık Kripto Paralara Yeni Düzenlemeler Getirebilir

Dolandırıcılık faaliyetlerinin artması düzenleyici kurumu harekete geçirdi.
Güney Afrika’da Artan Dolandırıcılık Kripto Paralara Yeni Düzenlemeler Getirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar kötü niyetli kişiler tarafından kara para aklama ya da dolandırıcılık amaçlı kullanılabiliyor. Güney Afrika’nın Prudential Authority olarak bilinen bankacılık düzenleyicisinin CEO’su Kuben Naidoo’ya göre, kripto paralarla ilgili yeni düzenlemeler ilerleyen süreçte yapılabilir.

Kamuoyunun da görüşünün de alınacağı düzenlemenin 3-6 içerisinde sonlandırılması amaçlanıyor. Ülkenin merkez bankası başkan yardımcısı görevini de yürüten Naidoo, düzenleyici çerçeveyi hızla uygulamaya koymaya çalıştıklarını belirterek, kriptonun finansal bir ürün olduğu ve finansal bir ürün olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ülkede Denetimler Artacak

Ülkede Denetimler Artacak

Yakın geçmişte şüpheli bir ponzi şeması aracılığı ile 3.6 milyar dolarlık bir Bitcoin’in kaybolduğu hatırlatılıyor. Bu skandal sonrası Güney Afrika’da düzenleyici kuralların daha da sertleşeceği tahmin ediliyor.

Naidoo, Güney Afrika’daki düzenleyicilerin ilk olarak kripto para borsaları için müşterinizi tanıyın kuralları oluşturacak ve ülke dışına para aklanmasını önlemek için varlık sınıfının gözetimi için sistemler oluşturacaklarını söyledi.

Afrika’nın en gelişmiş ekonomisi, kripto para birimlerinin hızla yaygınlaştığı dönemde, önlemleri sıkılaştırmayı planlıyor. Başka ülkelerde de piyasaya yönelik düzenlemelerde artış yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin mali gözlemcisi, Binance’ın faaliyetlerini durdurmasını talep etti. Çin’in en büyük kripto para borsalarından birisi olan Huobi de ülkede türev ticaretini yasaklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%