Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güçlü Ekonomi Muhtemelen İkinci Dönem için Tsai’nin Lehine Çalışacak

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in Cumartesi günkü seçimlerde ikinci bir dönemi kazanması bekleniyor.
Güçlü Ekonomi Muhtemelen İkinci Dönem için Tsai’nin Lehine Çalışacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in Cumartesi günkü seçimlerde ikinci bir dönem kazanacak gibi göründüğü ancak zayıf noktasının, Çin’in adanın geleceği üzerindeki kontrolünü savunmak için sıkıştırdığı bir ekonomi olduğu söylendi.

Sonuçta Pekin’in baskı kampanyasına rağmen, Tsai onlarca yılın en düşük işsizliğine ve güçlü ihracat büyümesine sahip bir ekonomik rekorla övünebilecek konumda. Fakat ana rakibi, Tsai’nin Çin ile olan kasvetli ilişkilerinin adanın uzun vadeli refahı için kötü olacağı yönündeki görüşüyle ilgi çekti ve bu durum Tayvan lideri için büyük bir engel.

Tsai’nin Ana Rakibi Çin’le Daha Sıcak İlişkiler İstiyor

Tsai'nin Ana Rakibi Çin'le Daha Sıcak İlişkiler İstiyorÖte yandan adanın ilk kadın başkanı olan Tsai, kendisini Çin’in artan otoriter gölgesine karşı Tayvan’ın liberal demokrasisinin savunucusu olarak tanımlıyor ve bu da halkın desteğini kazanıyor.

Ana rakibi olan Kuomintang ya da Çin Milliyetçi Partisi’nden Han Kuo-yu ise bunun adanın zenginliğini artıracağını savunarak Çin ile daha sıcak ilişkileri destekliyor. “Başkan olarak hedefim çok açık: Tayvan güvende, insanlar zengin” diyen Han, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada Tayvanlıların son 3 buçuk yıldır çok zor bir hayat yaşadıklarını dile getirdi.

Tayvan büyük ölçüde anakaraya bağımlı olduğundan, bu mesaj başta Çin’de ticaret yapanlar olmak üzere pek çok kişi arasında yankı buldu. Eski bir Demokratik İlerici Parti destekçisi olan Tsai Pao-shin, Han’a oy vermeyi planladığını söyleyerek şöyle konuştu: “Başkan Tsai’nin politikası Çin karşıtı. Ürünlerimizi Çin’e satamıyoruz ve Tayvan’a gelen daha az anakara turisti var. İki taraf arasındaki anlaşmazlık hiç kimseye iyi gelmiyor.”

Bununla birlikte kağıt üzerinde, Tayvan kıskanılacak bazı ekonomik verilere sahiptir. Pekin’in sıkıştırmasına ve adanın kendisini ABD-Çin savaşının ortasında bulmasına rağmen ekonomi Tsai’nin görevi almasından bu yana arka arkaya 14 çeyrektir büyüdü.

Yüzde 2.5 olan Reuters tahminlerini aşan ve ikinci çeyrekte kaydedilen yüzde 2.4’lük büyümeyi geride bırakan Tayvan’ın Temmuz-Eylül çeyreğindeki büyümesinin de Tsai’ye yardım edeceği söylenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu