Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Görüşme Sonrası Çavuşoğlu ve Lavrov’dan Açıklamalar

Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da görüşen Mevlüt Çavuşoğlu, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. İşte öne çıkanlar...
Görüşme Sonrası Çavuşoğlu ve Lavrov’dan Açıklamalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşme öncesinde Rus mevkidaşı ile açıklama yapan Çavuşoğlu, toplantıda öncelikli konunun Ukrayna krizi olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çavuşoğlu, Moskova’daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk konuşma sırasını Lavrov alırken mevkidaşı ile en son Antalya’da görüştüklerini hatırlattı ve ziyareti için teşekkür etti.

Uluslararası şartlar nedeniyle daha sok görüşme yapmaları gerektiğini belirtti.  Türk-Rus ilişkilerinin bölgede istikrar için büyük önem taşıdığını belirtti. “Ticari ve ekonomik alanda son derece olumlu rakamları yakalayabildik” diyen Lavrov, 2020’ye göre ticaret hacminin yüzde 57 artarak 33 milyar dolara ulaştığını aktardı.

Çavuşoğlu: Savaşın Kazananı Barışın Kaybedeni Olmaz

Çavuşoğlu da konuşmasına Lavrov’a teşekkür ederek başladı.

Türkiye olarak Ukrayna konusunda net duruş sergilediğimizi ve barış yanlısı olduğumuzu dile getirdi. Kalıcı ateşkes için çaba sarf edildiğini ancak 24 Şubat’tan bu yana yıkım ve insani dramın artarak devam ettiğini söyledi.

Bu gidişata son verilmesi gerektiğini vurguladı. “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” diyen Çavuşoğlu, Türk-Rus ilişkilerinin yakın dönemde sınamalardan geçtiğini belirtti.

Liderler arasındaki karşılıklı saygı ve güvene dayalı güçlü bir diyalog olduğunu ekledi. Ukrayna krizindeki görüşleri Rusya’ya düşüncelerin net bir şekilde aktarıldığını belirtti. Türkiye olarak ciddi bir tahliye operasyonu gerçekleştirildiğini ve 15 bin kişinin ülkeye getirildiğini anımsattı.

Ukrayna Tahliye
KAYNAK: Twitter

Rusya’ya tahliyedeki desteği için teşekkür etti. Önceliğin Mariupol’de olduğunu belirterek buradan vatandaşların ve sivil insanların güvenli bir şekilde çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin Belarus’taki görüşmeleri destekleyip teşvik ettiğini söyleyen Çavuşoğlu; “Her iki tarafla da ilişkileri iyi olan bir ülke olarak arabulucu ve kolaylaştırıcı rolümüzü sürdürüyoruz. Bu doğrultuda Montrö sözleşmesini tam olarak uygulayacağımızı açıkladık. 4 tane Rus gemisinin geçişi ile ilgili aldığınız kararı memnuniyetle karşıladık” dedi.

Lavrov: Türkiye’nin Tutumu Dengeli

Lavrov, bakanların görüşmesi sonrasında Putin ile Zelenskiy görüşmesinin mümkün olup olmadığı konusundaki soruyu yanıtladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile böyle bir konu konuşmadıklarını ancak böyle bir görüşmenin yapılması için belirli bir mutabakatın sağlanması gerektiğini söyledi.

“Ukrayna hükümeti sadece görüşmek olmuş olmak için görüşüyor” dedi.

Lavrov, “Türkiye’nin dengeli tutumu bizim için çok kıymetli. Büyük saygıyla yaklaşıyoruz” dedi. Bu noktada Ankara’nın pragmatik bir çizgi izlediğini aktardı.

Tahliyelerle ilgili Rusya’nın başından beri yardımcı olmaya çalışıyor ancak her şeyin kendilerine bağlı olmadığını dile getirdi. Tahliye koridorlarının nasıl işleyeceğine dair tekliflerde bulunduklarını ancak Ukrayna’nın kendi koridorlarını önerdiğini ekledi.

“7 Mart’tan bu yana her türlü çıkış engelleniyor. Askerlerimiz koridor açıyor, Ukrayna çıkışlarına izin vermiyor. Mariupol Neonazilerin elinde. Ne yazık ki artık biz de yerli halkın canlı kalkan olarak kullanılmasından bıktık. Bu konuları görüşmeye devam edeceğiz.” dedi.

Lavrov, yaptıklarından dolayı Batı’ya karşılık vereceklerini söyledi.

“Batı, gerçekten arsız bir tutum sergiliyor. Önyargılı davranıp birçok şeyi görmezden geliyorlar. Ukrayna uluslararası hukuku ihlal ediyor” diyen Lavrov, Batı’nın Ukrayna’nın yaydığı bütün yalan haberleri anında yaydığını söyledi.

Donestk’te yapılan katliamların görmezden gelindiğini ekledi.

“Donestk’in merkezindeki füze saldırısında 20 kişi öldürüldü. Batı’dan hiçbir tepki gelmedi. Tam aksine Rus askerlerinin bunu yaptığını söylüyorlar. Biz Batı medyasına ikili standartların kabul edilemez olduğunu söyledik.” diyen Rus Savunma Bakanı, bunun karşılığını vereceklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu