Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GoPro Yönetim Kurulu Şirket CEO’sunun Maaşını 1 Dolara Düşürdü!

Yönetim kurulu GoPro'nun kurucusu ve CEO'su Nick Woodman'a 1 dolar maaş verilmesine karar verdi. İşte kötü geçen yılın CEO'ya kesilen faturası;
GoPro Yönetim Kurulu Şirket CEO’sunun Maaşını 1 Dolara Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

GoPro CEO’su Nick Woodman, bir zamanlar dünyanın en çok kazanan CEO’ları arasındayken, deyim yerindeyse bu yıl çuvalladı. Öyle ki yönetim kurulu; kötü geçen 2017 yılının faturasını şirketin kurucusu Woodman’a kesti.

Daha açık söylemek gerekirse; Woodman’ın bu yıl 1 dolar maaş almasına ve bütün primlerinin kesilmesine karar verildi. Sonuçta; ünlü aksiyon kameraları üreticisinin CEO’su, 2017’de tutturması gereken hedefleri tutturamamıştı. Kaldı ki gerekeni yapsaydı şirketten 1.2 milyon dolarlık prim kazanacaktı.

Satışları giderek düşen GoPro açıkladığı sonuçlara göre 2017’de zararını % 56 oranında artırarak 182.9 milyon dolara çıkarttı.

GoPro Zararı 2017'de 182 Milyon Dolara Çıktı İşte bu nedenle Woodman’ın 2017 yılı için prim ödemesi almamasına, ayrıca 2018’de de 1 dolar maaş ve sıfır prim karşılığında çalışmasına karar verildi. Ve bu kararın, 2014’teki kazancıyla tüm dünyanın duyduğu bir isim olan Woodman üzerinde şok etkisi yarattığı söylendi. Nitekim kendisi yalnızca birkaç sene önce dünyanın en çok kazanan CEO’ları arasındaydı.

Tabi burada; GoPro’nun 2014 yılında halka arz edildiğini ve 24 dolardan açılış yapan hisse senetlerinin kısa süre içinde 30 dolara yükseldiğini belirtelim.

GoPro 2017 Tablosu Faturası CEO'ya KesildiHalka arzda değerini 3 milyar doların üzerine çıkartan GoPro’nun CEO’su şirketin borsaya açılışında 285 milyon dolarlık kazanç elde etmişti. Yani 2017 ve 2018 yılının Woodman’a pek iyi gelmediği kesin. Gerçi kendisinin başarı hikayesiyle şirketi bu durumdan çıkartabileceği ve yeniden milyon dolarlar kazanabileceği yönünde fikir verdiği de ortada duran bir gerçek.

Çünkü Nick Woodman, GoPro’nun halka arz edildiği ilk günde 1.35 milyar dolar para kazanmadan önce de başarısızlığı tatmıştı.

Nick Woodman 2017 ve 2018'de Şirketten Maaş AlmayacakGoPro’dan önce ucuz elektronik cihazlar satan EmpowerAll.com’u kuran Woodman, hiç kar etmeyen şirketini kapatmak durumunda kalmış ve ilk girişiminden başarısızlıkla çıkmıştı. Ardından yeniden denemeye karar vermiş ve 1999’da online pazarlama şirketi FunBug’ı kurmuştu.

İkinci girişimi için 3.9 milyon dolar toplamayı başarsa da şirketi bir süre sonra kaybetmeye başlamış ve Woodman yeniden iflas bayrağını çekmişti.

Woodman Şirketi Bu Durumdan Kurtarabilir mi?Kısacası; yönetim kurulunun rest çektiği Nick Woodman’ın GoPro’yu canlandırması muhtemel görünüyor. İlaveten; GoPro’yu satın almak isteyen Xiaomi de şirketi içinde olduğu durumdan kurtarabilir.

Kısa süre önce ortaya çıkan haberlere göre Çinli Xiaomi, dünya çapında ün yapmış aksiyon kameraları üreticisini satın almak için hazırlık yapıyor. Fakat söz konusu haberler henüz söylenti aşamasında olduğundan GoPro’nun geleceği henüz bilinmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu