Yatırım yapmaya başla!

Google’dan Chrome için Ücretli Eklenti Geliştirenlere Kötü Haber

Google, Chrome tarayıcısı için ücretli eklentileri durduracağını açıkladı.
Google’dan Chrome için Ücretli Eklenti Geliştirenlere Kötü Haber

İnternet tarayıcıları hemen herkes tarafından kullanılan başlıca yazılımlar arasında yer alıyor. Günümüzde en çok kullanılan web tarayıcıları arasında Chrome, Firefox, Edge ve Opera’nın öne çıktığını söyleyebiliriz. Google Chrome ise tüm pazarın yüzde 70’inden fazlasına hakim durumda ve rakiplerinin açık ara önünde bulunuyor.

Şirket kullanıcılarına sunduğu deneyimi iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde yeni özelliklerin olduğu Chrome 85 güncellemesi kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Bilindiği üzere Chrome Web Mağazası bölümünde çok sayıda üçüncü parti eklenti bulunuyor.

Bu eklentiler farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak sürekli geliştiriliyor. Mağazadaki eklentilerin büyük bölümü ücretsiz olarak sunuluyor. Bunun yanı sıra farklı özelliklerin olduğu ücretli eklentilere de bu mağazada rastlamak mümkün. Google bu duruma dair yeni bir karar aldı ve ücretli eklentileri mağazasından kaldıracağını duyurdu.

Ücretli Uzantılar Kaldırılıyor

Ücretli Uzantılar Kaldırılıyor

Chrome Web Mağazası ücretli ve ücretsiz çok sayıda eklentiye ev sahipliği yapıyor. Google’dan yapılan açıklamada ücretli eklentilerin mağazadan kaldırılacağı belirtildi. Şirket almış olduğu kararı, “Chrome Web Mağazası ödeme sistemi artık kullanımdan kaldırılmıştır ve önümüzdeki aylarda kapatılacaktır. Uzantılarınızdan para kazanmanın başka birçok yolu vardır ve şu anda Chrome Web Mağazası ödemelerini kullanıyorsanız, başka birine geçmeniz gerekir.” ifadeleri ile açıkladı.

Bu durumdan Google’ın kendi ödeme yöntemini kullanmayanların etkilenmeyeceği belirtildi. Pazartesi gününden itibaren geliştiriciler artık mağazada yeni ücretli eklenti yayınlayamayacak. 1 Şubat tarihinden sonra ise ücretli ödeme sistemine dair işlevler aşamalı olarak kaldırılacak. Şirket ayrıca mevcut ücretli uzantıların Chrome ödeme sistemini kullanan kişilerden komisyon alamayacağını belirtiyor.

Google daha önce de uzantılara yönelik bazı kararlar almıştı. Şirket geçtiğimiz Nisan ayında kullanıcıları yanıltan uzantıların önüne geçmek için geliştiricilere bir takım kısıtlamalar getirmişti. Bu kısıtlamalar arasında aynı göreve sahip birden fazla uzantının engellenmesi, geliştiricilerin yorumlarda oynama yapması ve bildirimleri kötüye kullanması yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum