Yatırım yapmaya başla!

Google, Video Konferans Uygulaması Zoom’u Kendi Bünyesinde Yasakladı

Google son dönemde popüler hale gelen Zoom uygulamasını kendi çalışanlarına yasaklama kararı aldı.
Google, Video Konferans Uygulaması Zoom’u Kendi Bünyesinde Yasakladı

Tüm dünyada Corona virüsünün hızla yayılması hayatın büyük oranda değişmesine neden oldu. İnsanların büyük bölümü evlerine kapanmak durumunda kaldı. Pek çok şirket ise çalışanlarının evlerine gönderdi ve uzaktan çalışmalarını sağladı.

Yaşanan bu değişim ile beraber bazı iletişim uygulamalarının kullanımı da büyük ölçüde arttı. Bu uygulamalar arasında Slack, Microsoft Teams ve video konferans platformu Zoom olmakta. Zoom uygulaması medya kuruluşları tarafından canlı yayınlarda da sıkça tercih edilen bir servis haline geldi.

Kısa sürede büyük ilgi gören Zoom, geçtiğimiz günlerden bu yana kullanıcı verilerini sızdırmakla suçlanıyor. Şirket bazı güvenlik sorunlarını kabul etti ve bu duruma çözüm getirmek adına 3 ay süre istediğini açıkladı. Ancak buna rağmen bazı şirketler çalışanlarının Zoom kullanmasını yasaklama kararı alıyor. Bir süre önce SpaceX çalışanlarına Zoom kullanımını yasakladığını duyurmuştu. Benzer bir karar son olarak Google’dan geldi.

Google’dan Zoom Kararı

Google’dan Zoom Kararı

Teknoloji devi Google’ın dünya çapında faaliyet gösteren binlerce çalışanı bulunuyor. Çalışanların birbirleri ile iletişimi için kullandığı uygulamalardan birisi de Zoom olmakta. Şirket uygulamaya dair güvenlik endişelerinin ortaya çıkması ile beraber çalışanlarına bir yasaklama getirdi. Google tarafından çalışanlara bir e-posta gönderildi ve kurumsal bilgisayarlardan Zoom uygulamasının kaldırılması istendi.

Şirket adına açıklama yapan bir sözcü konuya ilgili, “Çalışanlarımızın şirket ağımız dışındaki işler için onaylanmamış uygulamaları kullanmasına izin vermeme politikamız uzun süredir devam ediyor.” diye konuştu. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere alınan karar sadece Zoom ile sınırlı değil. Şirket benzer uygulamaların da güvenlik risklerine sahip olabileceğini düşünüyor ve çalışanlarını bu konuda uyarıyor.

Sözcü ayrıca Zoom’un masaüstü uygulamasının gerekli güvenlik standartlarına sahip olmadığını ve bu durumun şirket hesaplarına zarar verebileceği konusuna dikkat çekti. Zoom ve benzeri uygulamayı kullanmak isteyenlerin masaüstü yerine web tarayıcısı ya da mobil cihazlar aracılığı ile devam edebilecekleri söylendi.

Zoom Kullanıcı Sayısı Katlandı

Zoom Kullanıcı Sayısı Katlandı

İnsanların evlerine kapanması ile beraber dijital uygulamaların büyük bölümünde bir trafik artışı yaşandı. Bu uygulamalar arasında Zoom’un başı çektiği görülüyor. Salgın öncesinde Zoom’un ortalama kullanıcı sayısı 10 milyon seviyesindeyken, son günlerde bu rakam 200 milyona kadar yükseldi.

Ülkemizde de büyük ilgi gören uygulama aracılığı ile geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin maaşlarından kesinti olduğu ortaya çıkmıştı. Büyük şirketlerin Zoom uygulamasını yasaklaması sonrası ülkemizde de benzer kararların alındığına tanık olabiliriz. Ancak son dönemde yaşananlara bakıdığında Zoom’un Corona virüsünün kazananları arasında yer aldığını söylemek mümkün.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum