Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Uzaktan Çalışma Sistemini ve Esnek İş Modelini Test Ediyor

Google pandeminin devam etmesi ile beraber uzaktan çalışma süresini uzatma kararı aldı.
Google Uzaktan Çalışma Sistemini ve Esnek İş Modelini Test Ediyor
Yorum

2020 yılı tüm dünya gibi teknoloji şirketlerinin de pandeminin olumsuz etkileri altında kalmasına neden oldu. Yılın ilk aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs çok kısa süre içerisinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Salgından dolayı hayatını kaybeden insanların sayısı 1.6 milyonu geçmiş durumda.

Toplam vaka sayısı ise 73 milyona ulaştı. Bu durum hayatın baştan aşağı değişmesine neden oldu. Pek çok şirket uzaktan çalışma modeline geçiş yapmak durumunda kaldı. Okullarda da uzaktan eğitim modeli uygulanıyor. Dünyaca ünlü teknoloji ve yazılım şirketleri de kendi çalışanlarını evlerine göndermiş durumda. Facebook, Apple, Google, Twitter, Microsoft gibi Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketleri uzaktan çalışma modeline geçiş yapmıştı.

Havaların soğuması ile beraber tüm dünyada salgının yayılma hızı artıyor. Bu da şirketlerin yeni kararlar almasına neden oluyor. Daha önce evden çalışma modelini uzatma kararı alan şirketler olmuştu. Son olarak benzer bir açıklama Google’dan yapıldı. Şirket gelecek yılın sonuna kadar evden çalışma modelini sürdürecek. Aynı zamanda esnek çalışma modelinin de test edileceği açıklandı.

Google Ofislere Dönmüyor

Google Ofislere Dönmüyor

COVID-19 pandemisi uzaktan çalışma modelinin hızla yaygınlaşmasına neden oldu. Bu modele en hızlı uyum sağlayanlar ise teknoloji şirketleri olmakta. Google pandeminin ilk günlerinden bu yana evden çalışma modelini sürdürüyor.

Şirketten yeni bir açıklama yapıldı ve 2021’in Eylül ayına kadar evden çalışmanın süreceği duyuruldu. Ayrıca ofiste çalışması gereken kişiler için esnek çalışma modelinin test edileceği açıklandı. Bu programın ne kadar sürdürülebilir olacağı test edilecek.

Çalışanların haftanın 3 günü ofise gideceğini geriye kalan günlerde ise evlerinden çalışması planlanıyor. Yapılan test süreci sonrası Google CEO’suy Sundar Pichai’nin ilerleyen dönem için karar verecek. Şirkete yakın kaynaklar, esnek çalışma modelinin kalıcı hale gelebileceğini belirtiyor.

Esnek Çalışma ile Üretkenlik Artırılacak

Esnek Çalışma ile Üretkenlik Artırılacak

Google CEO’su Sundar Pichai çalışanlara gönderdiği mektupta, “Ofislerimizin çoğunu Mart ayında kapattığımızda, pandeminin nasıl seyredeceğini bilmiyorduk. Son birkaç ay, dünyanın birçok yerinde virüsün yayılmasıyla özellikle zor geçti. Bazılarımızın kişisel zorluklar yaşadığını ve yılın bu zamanında sevdiklerimizi özlediğini biliyorum. Çalışanlarımıza her zamankinden daha fazla güveniyoruz” ifadelerine yer verdi.

Geçen 9 ay içerisinde uzaktan çalışma modeline uyum sağladıklarını belirten Pichai, aşı haberleri ile beraber dünyanın normale dönmeye yaklaştığını belirtti. Esnek çalışma modelinin daha fazla üretkenlik sağlayacağına inandığını belirten Google CEO’su, “Bu hedefler her zaman Google’ın iş yeri felsefesinin merkezinde yer almıştır ve biz geleceğe yönelik planlar yaparken bizim için ön planda ve merkezde kalacaktır.” diye konuştu.

Rakamlar salgının merkez üssünün ABD olduğunu gösteriyor. Bu da ülkedeki teknoloji şirketlerinin ofislere dönme sürecinin uzamasına neden oluyor. Tabi bu durum şirketlerin pandemi sonrasındaki çalışma modellerini de sorgulamasını sağlıyor. Hayat tamamen normale döndükten sonra bile bazı şirketler uzaktan çalışma modelini sürdürmeyi düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu