Yatırım yapmaya başla!

Google Uygulama içi Tarayıcılarda Gmail ile Giriş Yapılmasını Engelleyecek

Pek çok uygulamanın içerisinde dahili olan açılan tarayıcılarda Gmail ile oturum açma dönemi sona eriyor.
Google Uygulama içi Tarayıcılarda Gmail ile Giriş Yapılmasını Engelleyecek

Her ne kadar internete Chrome, Edge, Firefox gibi tarayıcılar ile bağlanıyor olsak ta  mobil kullanımın hızla yaygınlaşması sonucu pek çok uygulama bu hizmeti vermeye başladı. Ancak bu durum beraberinde kişisel veri güvenliğini de tehlikeye atıyor. Verileri ele geçirmek isteyen pek çok kişi için uygulama içerisinde açılan dahili tarayıcılar uygun bir ortam olmakta.

Google kendi kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına bu tarz tarayıcılara kendi servislerini kapatmaya hazırlanıyor. Şirket almış olduğu karar doğrultusunda Gmail servisini dahili tarayıcılardan kullanıma kapatacak. Kötü niyetli kullanımın önüne geçmek isteyen Google, almış olduğu kararı Haziran ayında uygulamaya koyuyor.

Google’dan Dahili Tarayıcı Kararı

Google’dan Dahili Tarayıcı Kararı

Başta sosyal medya uygulamaları olmak üzere pek çok uygulamada Facebook, Outlook ve Gmail gibi servisler ile giriş yapılması talep edilebiliyor. Bu talepler oturum açma amaçlı mı yoksa kullanıcıları yetkilendirme amaçlı mı anlaşılmıyor. Kullanıcıların veri güvenliği tam anlamıyla giriş yapılan servislerin elinde olmadığı için kötü niyetli kişilere gün doğuyor.

Kendi güvenliğini sağlamak isteyen Google, uygulama içi dahili tarayıcılar ile Gmail oturumu açılmasını tamamen engelleyecek. Eğer bu uygulamalar ile oturum açmak isterseniz, uygulama sizi Chrome, Opera gibi harici tarayıcılara yönlendirecek. Google, uygulama geliştiricilerden bu duruma dikkat etmelerini ve kullanıcıları harici tarayıcılara yönledirmesini önerecek.

Chrome’a Okuyucu Modu Geliyor

Chrome’a Okuyucu Modu Geliyor

Google’dan gelen bir diğer haber ise Chrome kullanıcılarını ilgilendiriyor. Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip tarayıcısına uzun zamandır beklenen bir özelliğin geleceği açıklandı. Bilindiği üzere Chrome’da görüntülenen web sayfalarının büyük bölümünde otomatik oynatılan reklamlar ve çeşitli reklamlar yer alıyor. Bu sayfalardaki ziyaretçiler ise asıl okumak istedikleri şeye odaklanmakta sorun yaşıyorlar.

Chrome kullanıma sunacağı ‘Okuyucu Modu’ ile kullanıcıların sadece içeriğe odaklanmasına yardımcı olacak. Reklam ve benzeri içeriklerin yer almayacağı mod ile içeriğe ait sadece metin ve görsellere yer verilmiş olacak. Henüz test aşamasında olan yeni özellik Chrome Canary için kullanıma sunuldu. Tüm Chrome kullanıcılarına ise önümüzdeki günlerde dağıtılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum