Yatırım yapmaya başla!

Google’dan Türkiye’deki İnternet Sektörünü Doğrudan Etkileyecek Anlaşma

Yazılım devi Google, Türkiye’de sunucu kurmak için Türk Telekom ile anlaşma sağladı.
Google’dan Türkiye’deki İnternet Sektörünü Doğrudan Etkileyecek Anlaşma

ABD’li teknoloji devi Google, başta arama motoru olmak üzere pek çok ürün ve servisi ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Android işletim sisteminin de geliştiricisi olan şirket, mobil cihaz pazarında büyük bir pazar payına sahip. Google son günlerde ülkemiz gündeminin başlıca haberleri arasında kendisine yer bulmaya başladı. Rekabet Kurumu ile yaşanan anlaşmazlık sonrası Google’ın Türkiye’deki yeni akıllı telefonlarına lisans vermeyeceği gündeme gelmişti.

Bu gelişmeler sonrası Google’ın Türkiye’den çekilmesi konuşulmaya başlandı. Ancak şirket geçtiğimiz gün bir açıklama yaptı ve çekilmek gibi bir düşüncesinin olmadığını dile getirdi. Şu an için yeni bir anlaşma zemini aranıyor ve bu gerçekleşmediği sürece yeni akıllı telefonlarda Google uygulamalarının yer alması pek mümkün görünmüyor. Bu gelişmeler sıcaklığını korurken Google ile Türkiye hattında yeni bir olay yaşandı. Türk Telekom ile yapılan anlaşma ile Google Türkiye’de önümüzdeki yıl sunucu hizmeti verecek.

Google Sunucularını Getiriyor

Google Sunucularını Getiriyor

Habertürk’te yer alan habere göre Türk Telekom arasında yeni bir anlaşma imzalandı. 16 Aralık itibariyle yapılan anlaşma ile Türkiye’deki Google trafiğinin yüzde 50’sinin kontrol edilmesi için sunucular oluşturulacak. Google sunucularını 8 farklı lokasyonda oluşturacak ve kurulum çalışmaları 2020 yılının ilk aylarında start alacak. Google’ın internet trafiği Türk Telekom tarafından yönetilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 50 olan sunucu kapasitesi, devam eden yıllarda yüzde 80’e kadar çıkacak.

Türk Telekom benzer bir anlaşmayı sosyal medya devi Facebook ile yapmıştı. Google ve Facebook’un sunucularının Türkiye’deki toplam internetin yüzde 75’ine denk geldiği belirtiliyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın aynı çatı altında olduğunu düşündüğümüzde çok büyük bir trafiğin varlığından söz edebiliriz. Yapılan anlaşma ile Facebook sunucularının yüzde 60’ı Türk Telekom tarafından erişilebilir durumda.

Sunucuların Türkiye’de yer alacak olması ülkemizdeki kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Facebook ve Google sunucularının Türk Telekom tarafından erişilebilir olması, internet hızlarının iyileştirilmesi ve servislere hızlı erişim sağlanması adına oldukça önemli. Kullanıcı verileri yurt dışına daha az çıktığı için güvenlik alanında da kullanıcıların yararına bir durum söz konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum