Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Bulut Tabanlı Stadia için Kendi Oyunlarını Geliştirmekten Vazgeçti

Google daha önce Stadia için kurduğu oyun stüdyolarını kapatma kararı aldı.
Google Bulut Tabanlı Stadia için Kendi Oyunlarını Geliştirmekten Vazgeçti
Yorum

Teknoloji ve yazılım devi Google çok sayıda ürün ve servisin geliştiricisi olarak biliniyor. Son yıllarda yapılan yatırımlar ile oyun endüstrisinin hızla büyüdüğüne tanık oluyoruz. Özellikle internet teknolojilerinin gelişmesi sonrası bulut tabanlı servisler hayatımıza girmeye başladı. Bu durum oyun tarafında da kendisini gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda Google, bulut oyun servisi Stadia’yı tanıttı ve pek çok ülkede kullanıcıların beğenisine sundu.

Teknoloji devi kullanıcıların ilgisini daha da artırmak adına Stadia’ya özel oyunlar geliştirmek için harekete geçmişti. Bu kapsamda Google bünyesinde oyun stüdyoları kurulmuştu. Şirketten bu durumla ilgili yeni bir açıklama geldi. Geçen zaman içerisinde kurulan oyun stüdyoları bekleneni verememiş görünüyor. Google oyun stüdyolarını kapatacağını açıkladı ve üçüncü taraf şirketleri Stadia için oyun geliştirmek adına teşvik edeceğini duyurdu.

Stadia’nın Oyun Stüdyoları Kapanıyor

Stadia’nın Oyun Stüdyoları Kapanıyor

Bir süredir Stadia için kendi oyunlarını geliştirme planları yapan Google, bu kararından geri adım atmış görünüyor. Şirket Los Angeles ve Montreal’deki stüdyoları kapatma kararı aldı. Alınan kararla ilgili açıklamada en baştan üst düzey oyunlar oluşturmanın uzun yıllar aldığına ve önemli bir yatırım gerektiğine yer verildi.

Google açıklamasının devamında, “Stadia’nın kendini kanıtlamış teknolojisine odaklanmanın yanı sıra iş ortaklıklarımızı derinleştirmeye odaklandığımızdan, dahili geliştirme ekibimiz SG&E’den özel içeriği, yakın vadeli planlanan oyunların ötesine getirmek için daha fazla yatırım yapmamaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Bu kapanmanın sonucunda 150 çalışan etkileneceği belirtildi. Ancak Google, işsiz kalanlar için şirkette yeni pozisyonlar bulacağını açıkladı. Alınan karar sonrası Ubisoft’tan Google bünyesine katılan ünlü oyun yapımcısı Jade Raymond şirketten ayrıldı.

Şirketin bu kararı sonrası akıllara, Stadia’nın sonu mu geldi sorusu geliyor. Google şu an için Stadia hizmetini sürdürmeye devam edecek. Yapılan açıklamada da Oyunların herhangi bir ekrana akışının sağlanması bu sektörün geleceği olduğuna yer veriliyor. İş ortakları ve oyun topluluğu için en iyi bulut oyun deneyimini sağlamak adına Stadia’ya ve onun temelindeki platforma yatırımların süreceği vurgulandı.

Google’ın bu alandaki en güçlü rakibi ise Nvidia GeForce Now olmakta. Geçtiğimiz aylarda Amazon ise bu amaca yönelik Luna adlı platformunu tanıtmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu