Yatırım yapmaya başla!

Google Sahte Samsung Uygulamasını Play Store Mağazasından Kaldırdı

Geçtiğimiz günlerde Play Store’da ortaya çıkan ve milyonlarca kullanıcıyı etkileyen sahte Updates for Samsung uygulaması Google tarafından mağazadan kaldırıldı.
Google Sahte Samsung Uygulamasını Play Store Mağazasından Kaldırdı

Google’ın binlerce uygulamaya ev sahipliği yapan çevrimiçi mağazası Play Store, her geçen gün daha büyük bir platform haline geliyor. Kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik hemen her uygulamanın yer aldığı mağazada veri güvenliği için risk oluşturan tehlikeli yazılımlara rastlamak mümkün.

Google bunun için Play Protect korumasını mağazanın hizmetine sunmuş durumda. Ancak buna rağmen istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde yaşanmıştı. Play Store’da kullanıcı güvenliğini tehdit eden iki tehlikeli yazılım ortaya çıkmıştı. Bu yazılımlardan birisi ise mağazada sahte Samsung uygulaması olarak görünüyordu.

Kısa sürede ortaya çıkan uygulamanın 10 milyondan fazla Android kullanıcısını etkilediği biliniyor. Bu denli büyük bir etki yaratan uygulama için Google’dan beklenen hamle geldi ve Play Store’dan kaldırıldı.

Play Store Sahte Uygulamayı Kaldırdı

Play Store Sahte Uygulamayı Kaldırdı

Geçtiğimiz günlerde Play Store’da Samsung içn Güncellemeler adı ile kullanıcıları kandırma amaçlı bir yazılım ortaya çıkmıştı. Üstelik bu uygulamanın Android mağazasında epey uzun zamandır kaldığı biliniyor. Geride kalan zaman içerisinde 10 milyondan fazla kullanıcının bu uygulamadan etkilendiği tahmin ediliyor.

Updato tarafından geliştirilen yazılımın fişi Google tarafından çekildi ve Play Store’dan kaldırıldı. Geliştirici şirket ise uygulamasını savunan bir açıklama yaptı. Geliştirici, “Geçen hafta, yazılımımızın hizmet bölümünü ve Google dışı ödemeleri kaldırmak için uygulamamızı silmeyi düşünüyorduk. Yazılımsal ürünümüz kullanıcılar için kolaylıklar sağlıyordu.” diyerek alınan karara tepki gösterdi.

Mağazadan kaldırılan uygulama CSIS Security Group tarafından duyurulmuştu. Uygulamanın kullanıcılardan ödeme talep ettiği ve bu parayı Play Store yerine üçüncü bir kaynaktan aldığı belirtilmişti. Google mağazasında Google’ın kontrolü dışında yapılan bir işlemin kullanıcı güvenliği için büyük risk oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Google Açıklama Yaptı

Google Açıklama Yaptı

Samsung adı altında kullanıcılar için tehdit oluşturan uygulamanın kaldırılmasının ardından Google’dan gerekçeli açıklama geldi. Updato’dan gelen açıklamaya karşılık cevap yayınlayan yazılım devi, “Güvenliği ve güvenli deneyimi sağlamak, Google Play ekibinin en önemli önceliğidir. Geliştirme konusundaki politikalarımız, aldatıcı veya kötü niyetli davranışları affetmez.

Ayrıca bir ağı, bir cihazı veya kişisel verileri kötüye kullanma veya kötüye kullandırtma amaçlı uygulamalar da bizim için kesinlikle yasak. Kurallarımızı ihlal edenleri görünce derhal harekete geçiyoruz.” açıklamasında bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar ise indirme oranı 10 milyonu olan bir uygulamanın yüksek etki alanına sahip olduğunu belirtiyor.

Uygulamanın Play Store’da yaratmış olduğu etki bunlarla sınırlı değil. Bilindiği üzere mağazada uygulamalara kullanıcılar tarafından yıldız şeklinde oylama yapılıyor. Tüm uygulamaların ortalaması ise Google Play’de istatiksel bir etki daha yaratıyor. Yazılımın uzun bir süredir Play Store’dan kaldırılmamış olması son derece şaşırtıcı.

Resmi olmayan Samsung uygulaması virüs yazılım kimliğine sahip değil. Ancak kullanıcılardan Samsung adına ücret talep ediyor olması mağazadan kaldırılması için yeterli bir sebep.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum