Yatırım yapmaya başla!

Google Güvenlik Ekibi Project Zero Popüler Ekosistemlerde Önemli Açıklar Tespit Etti

Google Project Zero, Windows, iOS, Android ve Chrome’da önemli güvenlik açıklarının bulunduğunu açıkladı.
Google Güvenlik Ekibi Project Zero Popüler Ekosistemlerde Önemli Açıklar Tespit Etti

Teknoloji günümüzde hızlı bir şekilde gelişmeyi sürdürüyor ve pek çok farklı yüzüyle karşımıza çıkıyor. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber pek çok ürün ve servisin geliştirildiğine tanık oluyoruz. Bu durum beraberinde güvenlik risklerinin de artmasına neden oluyor. Bugüne kadar pek çok uygulama ve servis üzerinde güvenlik açıklarının tespit edildiğine tanık olmuşuzdur. Teknoloji devler bu gibi durumların yaşanmaması adına sürekli yeni önlemler alsa da riskleri tam anlamıyla ortadan kaldıramıyorlar.

Google Project Zero ekibi belirli zaman aralıkları ile yaptığı araştırmalarda pek çok uygulama üzerindeki güvenlik riskini ortaya çıkarıyor. Beyaz şapkalı siber güvenlik ekibi günümüzde yaygın olarak kullanılan Windows, Android, iOS ve Chrome uygulamaları üzerinde önemli güvenlik açıklarını tespit etti. Bu yollarla milyonlarca kişinin verilerinin izinsiz bir şekilde ele geçirildiği belirtiliyor.

Google Şirketleri Haberdar Etti

Google Şirketleri Haberdar Etti

Google’ın güvenlik ekibi Project Zero tespit ettiği güvenlik açıkları sonrası Microsoft ve Apple’ı durumdan haberdar etti. Bilgilendirme sonrası iOS ve Windows’un geliştiricileri güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde ortadan kaldırdı. Ancak bu süre içerisinde pek çok kişinin açıklardan etkilendiği belirtiliyor. Korsanların açıklar sayesinde kullanıcı verilerine erişim sağladığı düşünülüyor.

Açıklarla ilgili çok fazla detay verilmemekle beraber, iOS 12 yüklü iPhone 6 ve iPhone 5S modelleri için Apple’ın güncelleme yayınladığı söyleniyor. Bilindiği üzere bu cihazlar Apple ekosisteminde oldukça eski telefonlar. Bu denli eski cihazlara güvenlik güncellemesi yayınlanmış olması durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Microsoft ise Kasım ayında yayınladığı bir güvenlik güncellemesi ile açığı ortadan kaldırdığını açıkladı.

Google Project Zero ekibinin ilgili güvenlik açıklarını 10 gün içerisinde bulduğu açıklandı. Veri ihlallerinin olduğu bilinmekle beraber ne kadar kullanıcının bu durumdan etkilendiği bilgisi paylaşılmadı. Apple ve Microsoft cephelerinden henüz duruma dair bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum