Yatırım yapmaya başla!

Google ve Nvidia’nın Bulut Oyun Servisleri Karşılıklı Analiz Edildi

Google Stadia ve Nvidia’nın GeForce Now servislerinin gecikme süreleri karşılaştırıldı.
Google ve Nvidia’nın Bulut Oyun Servisleri Karşılıklı Analiz Edildi

Oyun sektörü teknolojik gelişmelerden fazlasıyla nasibini alıyor. Oyuncular bu deneyimi günümüzde PC, PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch aracılığı ile yaşayabiliyor. 2020 yılında konsol dünyasına PlayStation 5 ve Xbox Series X ürünlerinin katılması bekleniyor. Diğer yandan internet altyapısında yaşanan gelişmeler, bu amaca yönelik farklı hizmetlerin de geliştirilmesine zemin hazırlıyor.

Teknoloji devleri bulut oyun servislerine büyük yatırımlar yapıyor. Google ve Nvidia ise tanıttığı servisler ile bu alanda rakiplerine göre daha önce davrandı. Geçtiğimiz yıl Google Stadia ve Nvidia GeForce Now hizmetleri tanıtılmış ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Her iki platformda da oyunlar geliştirilen bulut sunucular üzerinde tutuluyor ve kullanıcılar bu servislere bağlanarak oyun deneyimini yaşayabiliyor.

Tabi bu deneyimin en iyi şekilde yaşanması için yüksek hızlı internet altyapısı gerekiyor. Yapılan test ise her iki platformun gecikme sürelerini karşılaştırdı. Nvidia’nın GeForce Now hizmeti Google Stadia’ya göre daha iyi sonuçlar ortaya koydu.

Gecikme Süreleri Karşılaştırıldı

Gecikme Süreleri Karşılaştırıldı

İnternet üzerinden oynanan oyunlarda belirleyici etkenlerden birisi gecikme süresi olmakta. Bunun yüksek olması halinde oyunlarda takılmalar yaşanabiliyor. Bulut oyun servislerinde ise bu özellik çok daha önemli hale geliyor. PC Gamer tarafından yapılan test her iki bulut oyun platformunun gecikme sürelerini karşılaştırıldı. Test sonucunda GeForce Now, rakibi Stadia’ya göre daha düşük gecikme süresi ile galip geldi. Test Metro Exodus ve Destiny 2 oyunları özelinde yapıldı.

GeForce Now, 400 Mbps üzeri internet bağlantısında Metro Exodus ve Destiny 2 oyunlarında 76 ms ve 75 ms gecikme süresi sundu. Bu süreler Stadia tarafında sırasıyla 179 ms ve 129 ms olarak ölçüldü. Bu süreler kablolu internet ile elde edildi. Test sonrasında kablosuz internet üzerinden tekrar yapıldı. GeForce Now kablosuz bağlantı ile yapılan testte 117 ms gecikme süresi verirken Stadia 167 ms gecikme süresine sahip oldu.

İki servis arasındaki farklara değinecek olursak, Staida’da oyunların o platforma özel sürümlerinin satın alınması gerekiyor. GeForce Now hizmetinde ise Steam kütüphanesinde olan oyunları oynamak mümkün. Son dönemde popüler olan iki platform arasında yapılan testte GeForce Now’ın üstünlüğü göze çarpıyor. Daha önce Google Stadia’yı deneyen kullanıcılar da bazı sorunların olduğundan bahsetmişti.

GeForce Now için 2K Games Darbesi

GeForce Now için 2K Games Darbesi

Nvidia’nın bulut oyun servisi GeForce Now kullanıcılarının üzecek bir haber geldi. Geçtiğimiz günlere platform dünyanın önde gelen oyun geliştiricileri olan Bethesda ve Blizzard’ın desteğini kaybetmişti. Bu şirketlere ait oyunlar bulut oyun servisinden kaldırılmıştı. Bu gelişmeler sonrası şirkete bir başka geliştiriciden kötü bir haber daha geldi. Nvidia forumunda bir yetkili yaptığı açıklama ile 3K Games oyunlarının kaldırılacağını duyurdu.

Şirketin oyunları arasında Borderlands, Civilization, Bioshock ve XCOM gibi sevilen yapımlar yer alıyor. Oyunların kaldırılma sebebi olarak yayıncının isteği gösteriliyor. Nvidia’dan yapılan açıklamada ise kaldırılan oyunların ve daha fazlasının proforma geri dönmesi için 2K Games ile görüştükleri belirtildi.

Nvidia GeForce Now gecikme süresi olarak rakibi Stadia’ya göre daha üstün bir deneyim sunuyor. Ancak şirketin son dönemde kaybettiği oyunlar rakibine karşı handikap olarak değerlendirilebilir. Geliştiriciler ise bu daha fazla gelir elde etmek için bu yolu izliyor. Çünkü halihazırda Steam üzerinden satın alınmış oyunlar GeForce Now üzerinden ek ücret ödemeden oynanabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum