Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Mobil Arama Sonuçlarında Metinleri Öne Çıkaracak

Google mobil arama ekranının tasarımında değişiklikler yapacağını açıkladı.
Google Mobil Arama Sonuçlarında Metinleri Öne Çıkaracak
Yorum

Arama motoru devi Google dünyanın en büyük internet platformu olarak her gün sayısız kişiye sahipliği yapıyor. Masaüstü platformun yanı sıra son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil aramalarda büyük bir artış gerçekleşti. Bu durum şirketin mobil cihaz kullanıcıları için yenilikler yapmasını gerekli kılıyor. Yazılım devi mobil cihazlarda arama sonuçlarını farklı bir tasarım ile göstermeye hazırlanıyor.

Yeni tasarım ile metinler öne çıkarılacak ve kullanıcıların arama yapmaları daha kolay bir hal alacak. Şirketi yeni tasarım konusunda yönlendiren beş ana başlık, bilgiye odaklanma, metnin okunmasını kolaylaştırma, daha fazla kullanım alanı yaratmak, neyin önemli olduğunu vurgulamak ve yuvarlak hatlara yer vermek olarak sıralanıyor.

Mobil Arama Ekranı Değişiyor

Mobil Arama Ekranı Değişiyor

Arama motoru devi Google, milyonlarca akıllı telefon kullanıcısını ilgilendiren tasarımsal bir değişikliğe imza attı. Çalışmanın başındaki isim Aileen Cheng yeni tasarımla ilgili açıklamasında, “İnsanların aradıklarını daha hızlı ve daha kolay bulabilmeleri amacıyla biraz basitleştirmek için bir adım geri atmak istedik.” ifadelerini kullandı. Bu tasarım ile kullanıcıların hızlı gezinme yapması amacıyla, metinler daha büyük ve görünür hale geliyor.

Şirket arama sonuçlarında daha fazla yazı tipi göstereceğini belirtiyor. Gölgelendirmede yapılacak azaltılma ile arama sonuçları ekranda daha görünür hale gelecek. Kullanıcıların arama sırasında dikkatinin dağılmaması için renklendirmenin daha bilinçli kullanılacağı vurgulandı.

Aileen bununla ilgili açıklamasında, “Aramada yazı tiplerini ne zaman ve nasıl kullandığımıza tutarlılık getirmek de önemliydi ve bu da insanların bilgileri daha verimli bir şekilde ayrıştırmasına yardımcı oluyor” diye belirtiyor. Ekran görüntülerinden anlaşılacağı üzere sayfanın üst bölümünde daha fazla bilgiye yer veriliyor.

Şirketin bu şekilde kullanıcıların aradıklarını daha kolay bulmalarını ve görsel karmaşayı azaltmak istediği söyleniyor. Halihazırda kullanıcılar mobilde arama yaparken ekranı çok fazla aşağı kaydırmak durumunda kalıyor. Yazılım devi şu an için bu arayüzü test ediyor ve önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu