Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google ile Microsoft Arasındaki Tarayıcı Reklamı Rekabeti Hız Kesmiyor

Google mail servisi Gmail kullanıcılarına Chrome reklamı yapmaya başladı.
Google ile Microsoft Arasındaki Tarayıcı Reklamı Rekabeti Hız Kesmiyor
Yorum

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabetin her geçen gün hız kazandığını söyleyebiliriz. Chrome, Firefox, Opera ve Edge gibi popüler tarayıcılar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu tarayıcılar arasında en çok kullanılan ise Google Chrome olmakta. Son rakamlar Chrome’un tarayıcı pazarının yüzde 70’ini elinde tuttuğunu gösteriyor. ABD’li yazılım devi Microsoft ise uzun yıllardır tarayıcı üzerinde yaptığı çalışmalar ile biliniyor.

Internet Explorer’ın uzun yıllar boyu beğenilmemesinin ardından Edge tarayıcısı tanıtılmıştı. Bu tarayıcı da ilk dönem yeterli ilgiyi görmedi. Microsoft daha önce Edge’i Chromium altyapısı ile yeniden geliştirdi ve geçtiğimiz aylarda kullanıcıların beğenisine sundu.

Yenilenen Edge tarayıcısı hızlı çalışması ile öne çıktı ve Chrome’un karşısındaki ilk alternatif olarak kendisini göstermeye başladı. İki tarayıcı arasında reklam tarafında da sıkı bir rekabet söz konusu. Microsoft ve Google kendi ürünlerinde tarayıcılarının reklamını göstererek kullanıcıları bünyesine katmayı amaçlıyor.

Google’dan Gmail Hamlesi

Google’dan Gmail Hamlesi

Bilindiği üzere Microsoft dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un geliştiricisi konumunda. Şirket Edge’i yaygınlaştırmak adına Windows’un potansiyelinden yararlanma yoluna gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Windows 10’da Başlat menüsünde Chorme, Firefox ve Opera gibi tarayıcıları arayan kullanıcılar Edge’in kendilerine önerildiğini gördüler. Bu hamleye Google da kendi cephesinden yanıt vermeye başladı.

Şirket milyonlarca kişi tarafından kullanılan mail servisi Gmail’de, Chrome tarayıcısının reklamını yapıyor. Edge kullanıcıları Gmail üzerinden hesaplarına giriş yaptıklarında Google’dan bir e-posta alıyor. Gönderilen mailde, “Chrome tarayıcısıyla Windows 10’dan en iyi şekilde yararlanın. Chrome; basit, hızlı ve güvenli bir tarayıcıdır, modern web için tasarlanmıştır.” ifadelerine yer veriliyor.

Google halihazırda tarayıcı kullanıcılarının büyük bölümünü elinde tutuyor ve görünen o ki kitlesini Microsoft’a kaptırmak istemiyor. Şirketin Edge kullanıcılarına bu şekilde mesaj yayınlaması yasal bir sorun teşkil etmiyor. İki şirket arasında tarayıcı bazlı rekabetin önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu