Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google, iOS’un Gizlilik Özelliğinin Benzerini Android’e Getiriyor

Android sistemine uygulamaların izleme şeffaflığını sağlayacak bir özellik geliyor.
Google, iOS’un Gizlilik Özelliğinin Benzerini Android’e Getiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Akıllı telefonlar artık insanların hayatında en önemli yer tutan teknolojik ürünler haline geldi. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan mobil cihazlar için sayısız uygulama geliştiriliyor. Bu uygulamaların güvenlik seviyeleri her zamankinden daha önemli bir hal aldı. Apple ve Google bu noktada kullanıcıların verilerini korumak için çeşitli önlemler almaya başladı. Bilindiği üzere Apple, iOS 14 ile gizlilik anlamında önemli bir adım attı.

Bu hamle ile kullanıcılar kendilerini takip eden uygulamalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyor ve isterlerse bunu engelleyebiliyor. iOS’a gelen yeniliğin bir benzerinin Android’e geleceği açıklandı. Google’ın da uygulamalar arası takibi sınırlamaya yönelik bir çalışma yaptığı bildirildi. Kurulacak olan izleme sistemi Apple’ın uygulaması kadar katı kurallara sahip olmayacak. Şirket böylece reklam ortaklarının da çekilmesini istemiyor.

Android için İzleme Sistemi Geliyor

Android için İzleme Sistemi Geliyor

Bilindiği üzere Apple, geliştiricilerin yaklaşan bir iOS yükseltmesiyle birlikte cihazlarının Reklamverenler için Kimlik Kodunu toplamak için kullanıcılardan izin istemesini gerektiren Uygulama İzleme Şeffaflığı gizlilik özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu kod, reklamverenlerin uygulamalar ve web sitelerindeki kullanıcı etkinliğini izlemelerine ve hedefli reklamlar sunmalarına olanak tanır.

Apple’ın başlangıçta iOS 14’ün piyasaya sürülmesiyle yeni politikayı uygulamaya başlaması gerekiyordu, ancak geliştiricilere uygulamalarını uyumlu hale getirmeleri için daha fazla zaman vermek için onu geri çekmeye karar verdi. Bu durum geliştiricilerin fazlasıyla tepki çekiyor. En çok tepki gösteren şirketlerin başında ise Facebook geliyor. Sosyal medya devi bu nedenle reklam gelirlerinin azalacağını açıklamıştı.

Google, Apple Kadar Katı Olmayacak

Google, Apple Kadar Katı Olmayacak

Google, konu hakkında bilgisi olan kişilere göre, internet endüstrisinin yavaş yavaş kullanıcı gizliliğini benimsediğinin en son işareti olan Apple Inc.’in yeni anti-izleme özelliğine bir alternatif bir uygulamanın çalışmasını yürütüyor.

Android işletim sisteminde veri toplamayı ve uygulamalar arası takibi Apple’ın çözümünden daha az katı bir şekilde nasıl sınırlayabileceğini araştırılıyor. Google, gizlilik bilincine sahip tüketicilerin artan taleplerini, geliştiricilerin ve reklamverenlerin finansal ihtiyaçlarıyla dengelemeyi amaçlıyor.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “Sağlıklı, reklam destekli bir uygulama ekosistemi sağlarken gizlilik konusunda çıtayı yükseltmek için her zaman geliştiricilerle çalışmanın yollarını arıyoruz” diye konuştu. Apple’ın özelliğine alternatif bu Android özelliği hala erken aşamalarda ve ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu