Yatırım yapmaya başla!

Google iOS 14 Kullanıcılarına Seslendi: Chrome’u Tercih Edin!

Google iOS 14 sürümünde varsayılan tarayıcı olarak Chrome’un doğru seçim olduğunu belirtiyor.
Google iOS 14 Kullanıcılarına Seslendi: Chrome’u Tercih Edin!

Google sahip olduğu ürün ve hizmetler ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. Şirketin en çok kullanılan ürünlerinden birisi ise Chrome tarayıcısı olmakta. Tüm tarayıcılar arasında yüzde 70’in üzerinde pazar payına sahip olan Chrome, masaüstü platformların yanı sıra akıllı telefon kullanıcılarının da ilk seçimi oluyor.

Android sürümlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunulan Chrome, iOS için isteğe bağlı olarak kullanılıyor. Bilindiği üzere Apple, iOS sürümlerinde bugüne kadar varsayılan tarayıcının değiştirilmesine izin vermiyor ve Safari’yi sunuyordu.

Bu durum Apple’ın tekelci davrandığı nedeniyle eleştiri almasına neden oluyordu. ABD’li şirket geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 14 ile bu durumu değiştirme kararı almıştı. Kullanıcılar iOS 14 ile beraber varsayılan tarayıcılarını değiştirebilecek. Bu noktada Google konuyla ilgili yeni bir yazı paylaştı. Şirket iOS 14 kullanıcılarına Chrome’u neden varsayılan tarayıcı olarak ayarlamaları gerektiğini anlattı.

Google, iOS 14 Kullanıcılarına Seslendi

Google, iOS 14 Kullanıcılarına Seslendi

Google tarafından paylaşılan yazıda Chrome tarayıcısının özellikleri öne çıkarıldı ve neden varsayılan olarak kullanılması gerektiğine değinildi. Bilindiği üzere Chrome’da farklı cihazlar üzerinden oturum açılsa da tarayıcı otomatik senkronizasyon gerçekleştirebiliyor. Bu sayede kullanıcılar tüm yer imlerini ve şifrelerini bir kez kaydederek diğer cihazlardan giriş yaparak ulaşabiliyor.

Chrome’un cihazlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırdığının altını çizen şirket, “Masaüstü için Chrome arama çubuğundan veya iOS için Chrome’un paylaşım menüsünden, yalnızca bir tıklamayla oturum açmış başka bir cihaza sekme gönderebilirsiniz. Bilgisayarınızda bir tarif bulursanız, alışveriş yaparken içerik listesini kontrol etmek için son sekmelerinizi kolayca açabilir ve telefonunuzda açabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Google, Chrome’da bulunan kullanıcı dostu özelliklere dikkat çekti ve QR kod oluşturma ve indirme yöneticisinin iOS kullanıcıları için yararlı olacağını belirtiyor. Şirket bu özelliklerin iPhone’larda olduğu kadar iPad modellerinde de fark yaratacağının altını çiziyor. Bunun yanında tarayıcının sağladığı güvenliğe de dikkat çekiliyor.

Kullanıcı Güvenliği için Chrome

Kullanıcı Güvenliği için Chrome

Yazılım devi tarayıcının kullanıcıları kötü amaçlı sitelere karşı koruduğunu ve eşi benzeri olmayan şifreler oluşturmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Şirket bu konuya dair açıklamasında, “Yakında Chrome’da şifreleri doldururken kimliğinizi doğrulamak için parmak izinizi kullanabileceksiniz. Ayrıca, şifre yöneticisi artık kaydedilen Chrome oturum açma ayrıntılarını diğer uygulamalara veya tarayıcılara otomatik olarak doldurabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Google kullanıcıların veri güvenliğine karşı aldığı önlemlere ilgili, “iOS’taki Chrome, şifrelerinize yardımcı olmanın yanı sıra artık potansiyel olarak tehlikeli bir siteyi açmadan önce sizi uyaran Google Güvenli Tarama’yı da içeriyor.” notunu düşüyor.

Yazılım devi son olarak kişiselleştirilmiş arama sonuçlarının Chrome’da daha işlevsel olduğunun altını çiziyor. Google’ın arama motoru hizmeti Chrome tarayıcısı ile entegre edilmiş durumda.

Şirket bu yolla kullanıcılara özel makaleler sunduğunu belirtiyor. Bununla beraber şirketin diğer hizmetlerinden biri olan Google ile entegre olduğu ce 100’den fazla otomatik çeviri yapılabildiği belirtiliyor. Chrome tarayıcısının iOS 14 kullanıcıları tarafından ne oranda tercih edileceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum