Yatırım yapmaya başla!

Google İnsanların Yaşadığı Alanların Büyük Bölümünü Harita Servislerine Aktardı

Google harita servisleri için insanların yaşadığı alanların büyük bölümünü fotoğrafladığını açıkladı.
Google İnsanların Yaşadığı Alanların Büyük Bölümünü Harita Servislerine Aktardı

ABD merkezli yazılım şirketi Google, dünyanın büyük bölümüne çok sayıda ürün ve servis sunuyor. Şirketin en çok ilgi gören servisleri arasında harita uygulamalarını gösterebiliriz. Google Haritalar ve Google Earth servisleri ilk geliştirildikleri yıldan bu yana büyük bir değişim geçirdi. Şirket bu uygulamaların daha iyi hizmet vermesi adına sahaya indi ve dünyanın dört bir yanında fotoğraflama ve görüntüleme işlemleri gerçekleştirdi. Üstelik bu veri toplama işlemi sürekli devam ediyor.

Google bugüne kadar kapsama alanlarına dair herhangi bir açıklama yapmıyordu. Bu alanda hizmet veren Apple, Yandex ve Waze gibi çeşitli çevrimiçi servisler mevcut. Açıklama yapılmaması nedeniyle Google’ın rakiplerine göre ne durumda olduğu bilinmiyordu. Ancak gelen son açıklamalar sonrası Google’ın büyük yol aldığı görülüyor. Şirketin sokak görünümü için kaç kilometre alanı kendi servislerine aktardığı resmi olarak açıklandı.

Google Dünyayı Fotoğrafladı

Google Dünyayı Fotoğrafladı

Açıklanan verilere göre sokak görünümü için 16 milyon kilometre alanın fotoğraflar ile harita servislerine aktarıldığı duyuruldu. Google Earth için 93 milyon kilometrekare havadan çekilen fotoğraf yine bu servislere aktarıldı. Toplamda dünyanın yüzeyi üzerinde 510 milyon kilometrekareye varan bir görüntüleme elde edildi. Teknoloji devinin insanların yaşadığı alanların yüzde 88’ini fotoğraflayarak kendi servislerine entegre ettiği belirtiliyor.

Google bu alanda rakipsiz değil ancak kendisine en yakın uygulama ile arasında büyük fark var. Apple’ın bu amaca yönelik geliştirdiği Look Around uygulamasının yakın zamanda iOS platformuna gelmesi bekleniyor. İki şirket arasında harita servislerinin başlangıç yılı olarak 12 yıl fark var. Dolayısıyla Apple’ın rakibine yetişmesi hiç kolay olmayacaktır. Bir diğer teknoloji şirketi Huawei ise geçtiğimiz Ağustos ayında kendi harita servisi Map Kit’i duyurmuştu.

Google’ın harita servislerinin önümüzdeki dönemde teknolojinin nimetlerinden faydalanması bekleniyor. Şirket artırılmış gerçeklik teknolojisini bu servise entegre edeceği Live View ile aradaki farkı daha da açmayı hedefliyor. Google harita servisleri için geliştirmiş olduğu Sokak Görünümü modunun temellerini 2004 yılında attı. O günden bu yana uygulamayı geliştiren şirket dünyanın dört bir yanını araçları ile gezmeye ve fotoğraf almaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum