Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Google Huawei ile Yaptığı İş Birliğini Kısmen Askıya Aldı

Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını ve sadece açık kaynak ürünler alanında çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı.

ABD hükümeti geçen hafta, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei ve 70 bağlı ortaklığını kara listeye eklediğini duyurdu. Söz konusu karar güvenlik gerekçesiyle alınırken, bundan sonra hükümet onay vermeden Huawei’nin ABD şirketlerinden parça ve teknoloji alması yasaklanmış oldu. Huawei’ye ABD’den sonra bir darbe de Google’dan geldi. Google’ın ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile yaptığı bazı işleri askıya aldığı öğrenildi.

Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google, Çinli Huawei ile işbirliğini kısmen ayırdı.

Google-HuaweiGoogle, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını açıkladı. Reuters’ta yer alan bir habere göre; Huawei yalnızca Android’in genel sürümünü kullanabilecek ve Google’dan özel uygulamalara ve hizmetlere erişim sağlayamayacak. Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken bundan sonra piyasaya çıkacak Huawei telefonlarında Android yazılımı güncellenemeyecek.

Söz konusu kararın daha sonra Qualcomm, Broadcom ve Intel’i de kapsayacağı iddia edildi.

Google KararlarıKararla birlikte Huawei telefonlarda Android güncellemelerinde ise gecikmeler ve sorunlar yaşanabileceğini belirtiliyor. Ayrıca az önce saydığımız şirketler için de aynı kararın alınmasının ardından, söz konusu telefonların uygulama mağazası Google Play, Gmail ya da video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacak.

Google’a göre dünya çapında yaklaşık 2,5 milyar aktif Android cihazı bulunuyor. CCS Insight Araştırma Başkan Yardımcısı Geoff Blaber, “Bu uygulamalara sahip olmak, akıllı telefon yapımcılarının Avrupa gibi bölgelerde rekabet edebilmeleri için kritik önem taşıyor” ifadesini kullandı.

Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu Chengdong, daha önce geliştirdikleri işletim sistemi hakkında bilgi vermişti.

Huawei AçıklamaBöyle bir hamle yapılmasını önceden tahmin eden Huawei, Mart ayında kendi işletim sistemini geliştirdiğini duyurmuştu. Şirketin CEO’su Android’e erişimlerinin yasaklanması halinde B planlarının hazır olduğunu söylemişti.

Huawei’nin ABD hükümetinin kara listesi tarafından ne kadar zarar göreceği tam olarak tahmin edilemiyor ancak chip uzmanları ABD’den yardım almadan çalışmaya nasıl devam edebileceği üzerinde durmaya başladı. Google mobil uygulamalarının çoğu, Tencent ve Baidu gibi yerel rakipler tarafından alternatiflerin sunulduğu Çin’de yasaklandı. Bu nedenle bu bölgede etkisinin çok fazla olması beklenmiyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle