Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google İşi Abarttı: Haritalar Toplu Taşıma Araçlarının Yoğunluğu Hakkında Bilgi Verecek

Google, son günlerde Haritalar üzerinde epey yoğunlaşmış görünüyor. Pek çok yeni özellik üzerinde çalışan yazılım devi şimdi de toplu taşıma araçlarına yönelik bir özellik üzerinde çalışıyor.
Google İşi Abarttı: Haritalar Toplu Taşıma Araçlarının Yoğunluğu Hakkında Bilgi Verecek
Yorum

Google’ın kullanıcılara kolaylık sağlayan pek çok uygulaması var ve bu uygulamalar her geçen gün daha işlevsel hale gelmeye devam ediyor. Bu uygulamalar arasında kullanım oranı ile dikkat çeken Haritalar fazlasıyla dikkat çekiyor. Şirket son günlerde Haritalar için pek çok yeni özellik geliştirmesi ile gündeme geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Haritalar için seyir halindeki araçların yanlış yöne girmesini engelleyecek yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı Yollarda bulunan kaza ve radarları göstermeye başlayan popüler uygulama şirket daha pek çok yenilik üzerinde çalışıyor.

Google, son olarak odağını toplu taşıma araçlarına vermiş görünüyor.  Haritalar uygulamasını sürücüler kadar yayalar da son derece sık kullanıyor. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşıma araçların kullanımı son derece yaygın. Google, yeni özelliği ile toplu taşıma araçlarını son durumu hakkında kullanıcılara anlık bilgi vermeyi planlıyor.

Toplu Taşıma Araçlarının Yolcu Durumu Görülebilecek

Toplu Taşıma Araçlarının Yolcu Durumu Görülebilecek

Bilindiği üzere ülkemizde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde toplu taşıma araçları halkın büyük bölümü tarafından kullanılıyor. Bu durum beraberinde ulaşımda büyük kalabalıkların yaşanmasına zemin hazırlıyor. Google, üzerinde çalıştığı yeni özellik ile bu duruma yakalanmak istemeyen kullanıcıları düşünmüş.

Haritalar kullanıcıları toplu taşıma araçlarının nerede olduğunu ve içerisindeki yolcu durumunu artık görebilecek. Her ne kadar toplu taşıma araçlarına dair veriler ilgili kurumlar tarafından paylaşılsa da, ulaşımın gerçek zamanlı olarak işlemesi bilgilerin yanlış olmasına neden olabilir. Ancak Google bunu kuracağı altyapı ile Haritalar’da gerçek zamanlı olarak kullanıcılara aktaracak.

Kullanıcılar bu özellik sayesinde bekledikleri araçların çok kalabalık olması halinde bir sonraki araçları bekleyebilirler ya da kendilerine göre bir planlama yapabilirler. Özelliğin özellikle aktarmalı şekilde uzun seyahatler yapan kullanıcılar için büyük kolaylık olacağı tahmin ediliyor.

İlk Olarak ABD’de Kullanıma Sunuluyor

İlk Olarak ABD’de Kullanıma Sunuluyor

Haritalar’a gelmesi beklenen yeni toplu taşıma özelliğinin dünya genelinde 200’den fazla şehirde kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak gelen bilgiler ilk olarak ABD’nin büyükşehirlerinde sunulacağı yönünde. Başta büyükşehirlere sunulacak özelliğin küçük kentlerde de çalışır halde olması planlanıyor.

Özellik henüz geliştirme aşamasında olduğu için hangi şehirlerde sunulacağına dair somut bir veri mevcut değil. Google’ın üzerinde çalıştığı toplu taşıma güncellemesini iOS, Android ve masaüstü sürümünde yer vermesi bekleniyor. Son günlerde Haritalar’a gelen pek çok yenilik ile Google’ın bu alanda Yandex, Waze gibi rakiplerine nazaran epey önde olduğunu söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu