Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar Kullanıcılara Orman Yangınları Hakkında Bilgi Akışı Sağlayacak

Google Haritalar için kullanıcı dostu bir özellik daha geliyor. Orman yangınları gerçek zamanlı olarak gösterilecek.
Google Haritalar Kullanıcılara Orman Yangınları Hakkında Bilgi Akışı Sağlayacak

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google milyonlarca kullanıcısına yönelik çok sayıda ürün ve servis ile dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber şirketin en çok kullanılan servislerinden biri ise Haritalar oldu. Dünyanın dört bir yanında insanlar gideceği bir yere ulaşmak adına bu uygulamayı yaygın olarak kullanılıyor. Google ise uygulamanın kullanıcı deneyimini geliştirmek adına sürekli yeni özellikler sunuyor.

Bu yenilikler arasında elektrikli araçlar için şarj istasyonları, radar yerleri, trafik ışıkları, gibi pek çok özellik bulunuyor. Şirketten yapılan açıklama ile bu özelliklere bir yenisinin daha ekleneceği öğrenildi. Son yıllarda görülme sıklığı artan orman yangınları artık Google Haritalar’da canlı olarak görülebilecek. Teknoloji devi bu özelliğin yangınların kontrol altına alınmasında da önemli rol oynayacağını düşünüyor.

Haritalar Orman Yangınlarını Gösterecek

Haritalar Orman Yangınlarını Gösterecek

Son günlerde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bitmek bilmeyen orman yangınları yaşanıyor. Bunun yanı sıra dünyanın pek çok farklı noktasında büyük tahribatlar yaratan olaylar yaşanıyor. Google’ın Haritalar servisi dünyanın dört bir yanında orman yangınlarını gerçek zamanlı olarak göstereceği bir özellik test ediyor. Yaşanan orman yangınları haritada kırmızı renkler ile işaretlenecek ve grafik olarak kullanıcılara gösterilecek.

Veriler Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından işletilen meteoroloji uydusu GOES ve Google Earth aracılığı ile sağlanacak. Veriler eş zamanlı olarak aktarılacak ve her saat başı güncelleme yapılacak. Bu işlem uydularda yer alan kızılötesi kameralar aracılığı ile yapılacak. Aynı zamanda Dünya genelindeki sıcak noktaların da tespit edilmesi sağlanacak ve yüzey sıcaklıkları anlık olarak izlenecek.

Kullanıcıların bir afet anında olay yerinden nasıl uzaklaşacağı konusunda da bilgi akışı sağlanacak. Google bu özelliği geçtiğimiz yıldan bu yana Kaliforniya eyaletinde test ediyordu. Şu an için ABD genelinde bu özellik yayıldı. Önümüzdeki günlerde dünya genelinde bu özellik kullanılabilir olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum