Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar İyileştirme Çalışmalarında Yapay Zekadan Faydalanacak

Google’ın popüler hizmetlerinden Haritalar, sürekli güncellenmeye ve iyileştirmeye ihtiyaç duyan bir uygulama. Teknoloji devi bu iyileştirme için yapay zekadan faydalanacak.
Google Haritalar İyileştirme Çalışmalarında Yapay Zekadan Faydalanacak

Yazılım devi Google, bünyesi altında bulunan pek çok uygulamanın geliştiricisi konumunda. Bu uygulamaların pek çoğu birbiri ile senkronize çalışabilecek şekilde geliştiriliyor. Şirket navigasyon ve konum uygulaması olarak Haritalar’ı sürekli geliştiriyor ve kendi alanında lider konumda olmasını sağlıyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan ve 2005 yılından beri hizmet veren Haritalar, çevrimiçi servis sağlayıcı olarak yer almakta.

Son günlerde Google’ın Haritalar üzerine yoğunlaştığı ve pek çok yeni özellik geliştirdiği gündeme geldi. Bunlardan sonuncusu geçtiğimiz günlerde bisiklet sürücülerini sevindirecek bir özellik olmuştu. Haritalar sunmakta olduğu hizmet gereği sürekli güncellenmesi gereken bir uygulama olmakta. Dünya genelinde çevrimiçi haritalama hizmeti sunan uygulamanın yenilenmesi için yeni çalışmalar yapılıyor.

Haritalar Yapay Zekadan Faydalanacak

Haritalar Yapay Zekadan Faydalanacak

Haritalar uygulaması hemen her bölgenin görüntülerini yol durumlarını kullanıcılara çevrimiçi olarak sunuyor. İnteraktif bir uygulama olması nedeniyle yazılımın sürekli güncel tutulması gerekiyor. Bu güncelliğin sağlanamaması kullanıcı deneyimini şüphesiz olumsuz etkileyecektir. Google bu uygulamanın güncel şekilde çalışması adına yapay zeka temelli yeni bir sistem oluşturuyor.

Yapay zeka ile yapılacak çalışma ile Haritalar uygulaması kendi kendisini otomatik olarak güncelleştirecek ve otomatik entegrasyon sağlayacak. Haritalar bugün itibariyle 200’ü aşkın ülkede 3 boyutlu ve 2 boyutlu olarak milyonlarca kişiye hizmet vermekte. Şirket yetkilileri bu uygulamanın sürekli güncellenmesinin zor olduğunu belirtiyor ve bu işi yapay zekanın emrine bırakmak istediklerini söylüyor.

Google Haritalar mühendislerinden Andrew Lookingbill, uygulamaya yönelik çalışmalarıyla ilgili açıklamasında “Harita yapmak fazlasıyla zorsa biz de harita yapan bir makine yaparız.” ifadelerine yer verdi. Bu deneyimin sağlanması için makine öğrenme algoritmasının gerçek zamanlı görüntü çekebilecek seviyeye kadar geliştirilmesi gerekiyor.

Google bu alanda çalışmalarına aslında 2017 yılında başlamış ve Fransa’da cadde isimlerini okuyabilen bir algoritma geliştirmiş ve bu adreslerin otomatik olarak güncellenmesini sağlamıştı.

Yapay Zeka ile Binalar Modelleniyor

Yapay Zeka ile Binalar Modelleniyor

Google’ın Haritalar özeline yaptığı yapay zeka çalışmalarının giriş aşamasında olduğu belirten şirket yetkilileri, büyük aşama kaydettiklerini ifade ediyor. Son gelişmeler ışığında Haritalar’da bina modellemelerinde yapay zekadan faydalanıyor ve bu işlemin 2’ye katlandığı belirtiliyor.

Google mühendisi Lookingbill, son bir yıl içerisinde modelledikleri bina sayısını 2’ye katladığını ifade ederek, ellerinde bulunan tüm binaların modellenmesinin 10 yılı bulabileceğini söyledi. Ancak yapay zekanın sisteme adapte edilmesi ile beraber bu süreç çok daha kısalmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum