Yatırım yapmaya başla!

Google Haritalar’a Gizlilik ve Artırılmış Gerçeklik Modları Geliyor!

Google’ın popüler navigasyon hizmeti Haritalar’a Gizlilik modu ve artırılmış gerçeklik özelliğinin geleceği duyuruldu.
Google Haritalar’a Gizlilik ve Artırılmış Gerçeklik Modları Geliyor!

Google I/O 2019 etkinliği her yıl olduğu gibi bu sene de hayatımıza girecek yenilikler hakkında önemli bilgilendirmelere ulaşmamızı sağlıyor. Dünya genelinde milyonlaca kullanıcı tarafından kullanılan Haritalar uygulaması da tanıtılan yeni özelliklerden fazlasıyla nasibini alıyor. Şirket bir süredir üzerinde çalıştığı Haritalar’da artırılmış gerçeklik modunu Pixel telefonlar için kullanıma sunduğu.

Diğer taraftan duyurulan gizli mod ile kullanıcılar Haritalar’da kendilerinin takip edilmesini engelleyebilecek. Gizlilik açısından son derece önemli olduğu ifade edilen uygulamanın, Chrome tarayıcısındaki gizli pencere modu ile benzer şekilde çalışması bekleniyor.

Haritalar uygulamasında yapmış olduğumuz işlemler kullanıcı memnuniyeti amaçlı kaydediliyor. Ancak bunun kaydedilmesini istemeyenler için gizli mod geliştirildi.

Gizli Mod ile Geçmiş Kaydedilmeyecek

Gizli Mod ile Geçmiş Kaydedilmeyecek

Artık pek çok uygulamada kullanıcı verilerinin kaydedilmesini engelleyen gizlilik modları bulunmakta. Üstelik Google Haritalar’a gelen bu özelliğin önümüzdeki dönemde Arama modu için de geleceği açıklandı. Gizli mod ile kullanıcıların izlenmesi tamamen engellenmiyor ancak başka kişiler tarafından görüntülenmesinin önüne geçiliyor.

Halihazırda kişilerin Haritalar üzerinde nereye gittiği ve gittikleri yerlerde ne kadar süre geçirdikleri kaydediliyordu. Özellikle son günlerde sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde yaşanan gizlilik ihlalleri teknoloji şirketlerini önlem almaya itiyor.

Şirket yine yapay kullanımını geliştirmek adına veri topluyor ancak bu verilerin kesinlikle üçüncü kaynaklar ile paylaşılmadığını belirtiyor. Yeni tanıtılan özelliğin tüm cihazlara yayılmasının zaman alması bekleniyor.

Artırılmış Gerçeklik Desteği Sunuldu

Artırılmış Gerçeklik Desteği Sunuldu

Yazılım devinin Haritalar ile ilgili yaptığı bir diğer duyuru ise artırılmış gerçeklik ile ilgili. Şirket AR özelliğini ilk olarak kendi geliştirdiği Pixel serisi akıllı telefonlarda kullanıma sunduğunu duyurdu. AR özelliği, telefonun kamerasından yardım alıyor ve kullanıcılara gitmek istedikleri yolu interaktif olarak tarif ediyor. Kameranın görüntüsünden yararlanıldığı için kullanıcıların gitmek istedikleri yolları bulması çok daha kolay hale geliyor.

AR özelliğini tanıtan Google, kullanıcılarını bu işlevi kullanırken dikkatli olmaları hususunda uyarıyor. Sürekli telefon ekranına bakarak yürümenin tehlikeli olduğu ve insanların gittikleri yola çıplak gözle bakmalarını tavsiye ediyor. Pixel cihazlar için kullanıma sunulan AR özelliğinin önümüzdeki dönemde diğer akıllı telefonlar için de yayınlanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum