Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Fransa Merkezli Yayıncılar ile Telif Anlaşması Yaptı

Google bir süredir görüşme halinde olduğu Fransız yayıncılar ile telif anlaşması yaptı.
Google Fransa Merkezli Yayıncılar ile Telif Anlaşması Yaptı
Yorum

Google, internet devinin çevrimiçi haber içeriği için dijital telif hakkı ödemeleri yapmasının önünü açan bir grup Fransız yayıncıyla bir anlaşma imzaladı. Aylarca süren görüşmelerin ardından, Google France ve Alliance de la Presse d’Information Generale Perşembe günü yaptığı açıklamada , ABD şirketinin yayıncılarla bireysel lisans anlaşmalarını müzakere edeceği bir çerçeve oluşturmayı kabul ettiklerini belirtti.

Şirket ulusal günlük gazete Le Monde ve haftalık dergi l’Obs gibi bazı Fransız haber yayıncılarıyla zaten birkaç bireysel ödeme anlaşması müzakere etti. Yayıncılar uzun zamandır Google’ın platformunda yer verdiği kendi içeriklerinden telif hakkı talep ediyordu ve istediklerini elde etmiş oldular.

Google Telif Hakkına Önem Veriyor

Google Telif Hakkına Önem Veriyor

Dünyanın en büyük arama motoru devi ve internet platformu Google, hemen her içeriği kendi arama sonuçlarında gösteriyor. Bu noktada telif hakkı da daha önemli bir hal alıyor. Avrupa Birliği tarafından yapılan düzenlemeye göre Google gibi internet platformlarının, içerik üreticilerden telif talebi gelmesi halinde ödeme yapmaları gerekecek.

Google daha önce içeriklerin kendi gücü sayesinde kullanıcılara ulaştığını ve bu nedenle telif ödememek adına adımlar atmıştı. Fransa ise kısa zaman önce teknoloji devine bu nedenle 100 milyon dolarlık para cezası kesmişti. Şirket bu cezanın ardından Fransa’nın önde gelen gazeteleri Le Monde ve Le Figaro ile anlaşmaya vardı.

Çerçeve anlaşma kapsamında ödemeler, günlük ve aylık internet trafiği olarak yayınlanan miktar gibi kriterlere göre yapılacaktır. Google, grup üyelerine ne kadar para ödeneceğini belirtmedi. Haber şirketleri, reklam gelirlerinin dijital devler tarafından çekilmesiyle kaliteli haberciliğin azaldığına dair endişelerin ortasında AB telif hakkı reformu için baskıda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu