Yatırım yapmaya başla!

Google’a Yeni Yaptırım Fransa’dan: 150 Milyon Euro Ceza Kesildi

Yazılım devine kesilen cezaların ardı arkası kesilmiyor. Bir ceza da Fransa Rekabet Kurumu’ndan geldi.
Google’a Yeni Yaptırım Fransa’dan: 150 Milyon Euro Ceza Kesildi

Son günlerde Google ülkemizde Rekabet Kurumu ile yaşadığı anlaşmazlıklar ile gündeme geliyor. Bilindiği üzere Google’a dünyanın pek çok bölgesinde rekabetçi davrandığı gerekçesiyle suçlamalar yöneltiliyor ve para cezaları kesiliyor. Geçtiğimiz günlerde Google bu durumla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve piyasada yer alacak yeni telefonlarda kendi servislerinin kullanımına izin vermeyeceğini duyurmuştu.

Bununla beraber Rekabet Kurumu ile anlaşma zemini arandığının da altı çizildi. Bu gelişmeler sonrasında Google’a bir ceza haberi daha geldi. Fransa Rekabet Kurumu, yazılım devinin rekabete aykırı davranışlar sergilediği gerekçesiyle şirkete 150 milyon euro ceza kestiğini duyurdu. Google ise verilen bu cezaya karşı itiraz edeceğini açıkladı.

Fransa’dan Google Para Cezası

Fransa’dan Google Para Cezası

Fransa Rekabet Kurumu tarafından kesilen ceza ile ilgili yapılan açıklamada, arama motorlarında reklamcılara yönelik rekabete aykırı davrandığının altını çiziyor. Google’a Fransa’da ilk kesilen ceza bu olmadı. Daha önce Ocak ayında da Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu tarafından kullanıcılara kişisel verilerin kullanımına dair yeterince bilgilendirme yapılmadığı gerekçe gösterilmiş ve 50 milyon euro ceza kesilmişti.

Kesilen son ceza ile beraber sadece Fransa’nın Google’a toplamda 200 milyon euroluk bir yaptırım uyguladığı görülüyor. Google ise Eylül ayında Fransa’nın yetkili makamları tarafından başlatılan bir mali dolandırıcılık soruşturması kapsamında 1 milyar euro ödeme yapmayı kabul etmişti. Yazılım devi dünya genelinde pek çok ülke tarafından benzer sebeplerle cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor.

Google’a Kesilen Cezaların Sonu Gelmiyor

Google’a Kesilen Cezaların Sonu Gelmiyor

Ülkemizde de son günlerin başlıca gündem maddelerinden biri olan bu konuyla ilgili Google, “İş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.” açıklamasını yapmıştı.

Rekabet Kurumu ise bu açıklamaya karşılık olarak “Google’ın daha önce uluslararası rekabet kurumları tarafından verilen cezalarda olduğu gibi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor” ifadelerine bulunmuştu. Yazılım devi ülkemizde 5 Şubat 2020 tarihinde sözlü savunmasını yapacak. Tekelci davranmakla suçlanan şirkete yeni cezalar gelecek mi bilinmez. Ancak son dönemde Google’ın ödediği toplam cezaların milyar dolarları bulduğu görülüyor. Araştırmalar son 3 yılda AB tarafından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde 8.21 milyar euro ceza ödendiğini ortaya koyuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum