Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google’ın 2,1 Milyar Dolara Fitbit’i Satın Alması AB’den Şartlı Onay Aldı

Avrupa Birliği, Google’ın 2.1 milyar dolar ile Fitbit’ satın almasını şartlı olarak onayladı.
Google’ın 2,1 Milyar Dolara Fitbit’i Satın Alması AB’den Şartlı Onay Aldı

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketleri yaptıkları yatırımlarla da adından sıkça söz ettiriyor. ABD’li teknoloji devi Google geçtiğimiz aylarda giyilebilir ürünler geliştiren Fitbit’i satın aldığını duyurmuştu. Google bu satın alma için 2,1 milyar dolar ödeyeceğini açıklamıştı.

,Satın alma sonrası Avrupa Birliği komisyonu inceleme başlattığını duyurmuştu. Komisyon kararını verdi ve satın almayı onayladığını açıkladı. Ancak Avrupa Komisyonu tarafından bu satın alma şartlı olarak onaylandı. Anlaşma duyurulduğu dönem çeşitli örgüt ve kuruluşlar tarafından gizlilik endişesi nedeniyle eleştiri toplamıştı.

Google’ın pazardaki gücünü kullanarak haksız rekabete neden olabileceği iddia ediliyor. Fitbit geçmiş yıllarda giyilebilir cihaz pazarının lideri durumundaydı. Ancak Apple, Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi dev şirketlerin buy alana yönelik yatırımları Fitbit’in arka plana düşmesine neden oldu.

AB’den Google’a Şartlı Onay

AB’den Google’a Şartlı Onay

Google’ın 2,1 milyar dolar bedelle Fitbit satın alması , AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu tarafından şartlı olarak onaylandı. Komisyon, Google’ın önümüzdeki 10 yıl boyunca uyması gereken bir dizi taahhütte bulundu. Google’ın, Avrupa’daki Fitbit kullanıcılarının sağlık verilerini reklam için kullanmaması gerektiğini söyledi ve Fitbit’in verilerinin Google’daki veriler ile tamamen ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager aldıkları kararla ilgili açıklamasında, “Google tarafından önerilen Fitbit alımını onaylayabiliriz çünkü istediğimiz taahhütler, giyilebilir cihazlar ve dijital sağlık alanı pazarının açık ve rekabetçi kalmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Vestager ayrıca Google’ın reklam amacıyla topladığı verileri nasıl kullanabileceğini açık bir şekilde belirtmesi gerektiğini belirtti. Bazı AB milletvekilleri, şirketin Fitbit’i satın almasının giyilebilir teknoloji firması kullanıcılarının mahremiyetine zarar verebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Google Giyilebilir Teknoloji Pazarına Giriyor

Google Giyilebilir Teknoloji Pazarına Giriyor

Google ise anlaşma sonrası kullanıcı verilerinin kötüye kullanılmayacağının garantisini veriyor. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu anlaşmanın giyilebilir cihazlarda yeniliği teşvik edeceğine ve insanların daha sağlıklı yaşam sürmelerine yardımcı olacak ürünler geliştirmemize olanak sağlayacağına inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

San Francisco merkezli Fitbit, dünyanın önde gelen giyilebilir cihaz üreticilerinden biri olarak biliniyor. Şirket bugüne kadar 100 milyondan fazla cihazlaz üretti ve 28 milyonu aşkın kullanıcı sahip durumda. Google’ın bu satın alma ile giyilebilir teknoloji pazarında Apple, Samsung, Huawei ve Garmin gibi devler ile rekabet edeceği belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum