Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google ve Facebook’a Bir Medya Şirketi Haksız Rekabet Davası Açtı

ABD’li medya kuruluşu HD Media, Google ve Facebook aleyhine haksız rekabet davası açtığını duyurdu.
Google ve Facebook’a Bir Medya Şirketi Haksız Rekabet Davası Açtı
Yorum

Günümüzde teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin ulaştıkları kullanıcı kitlesi itibariyle çok büyük bir potansiyele sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bu şirketler arasında arama motoru servisi Google ve sosyal medya devi Facebook öne çıkıyor.

ABD’de Batı Virginia merkezli medya kuruluşu HD Media, iki ezeli rakibin “dijital reklamcılık pazarındaki hakimiyetlerini daha da artırmak için komplo kurduğunu” söyleyerek Google ve Facebook aleyhine dava açtı. Dava geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD Batı Virginia Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde açıldı.

Google geçtiğimiz günlerde Avustralya’da yapılan telif düzenlemesi nedeniyle bu ülkede arama hizmetini durdurabileceğini açıklamıştı. Şirket ayrıca Fransa merkezli yayıncılar ile telif anlaşması yapmıştı. Medya kuruluşları kendi içeriklerinin izinsiz kullanıldığını iddia ederek Google ve Facebook’tan kendilerine ödeme yapılması gerektiğini belirtiyor. Açılan davada ise bu iki şirketin gizlice anlaşma yaptığı iddia ediliyor.

Teknoloji Devlerine Dava Açıldı

Teknoloji Devlerine Dava Açıldı

Google geçtiğimiz günlerde haber yayıncılığı yapan platformlara 1 milyar dolar ödeyeceğini açıklamıştı. Buna rağmen HD Media, Google ve Facebook aleyhine gizlice anlaşma yaptıkları iddiasıyla dava açtığını duyurdu. Her iki şirket, ticaret engellerini ve piyasa rekabetini önlemek için hükümetlerce izlenen politikalara dendiğini ve amacının tüketiciyi korumak ve ekonomik kaynakların en etkin biçimde dağılımını sağlamak ile suçlanıyor.

Google ile Facebook’un, Jedi Blue kod adına sahip gizli bir anlaşma yaptığı belirtiliyor. HD Media’ya göre Google reklamcılık pazarındaki tekel konumu ile yerel gazeteleri tehdit ediyor. Şirketin yönetici ortağı Doug Reynolds konuyla ilgili açıklamasında, “Amerika’daki diğer tüm gazeteleri bu amaca katılmaya davet ediyoruz. Sadece basının geleceği için değil, aynı zamanda demokrasimizin korunması için de savaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Davaya göre Eylül 2018’de Facebook ve Google başka şirketlerde rekabet etmemek için bir araya geldi. Dava açan şirket, Facebook’un “başlık” teklifine girmekten büyük ölçüde vazgeçtiğini ve bunun yerine Google’ın reklam sunucusu üzerinden teklif vereceğini kabul ettiğini iddia ediyor. Buna karşılık Google’ın, açık artırmalarda Facebook’a ayrıcalık yapmayı kabul ettiği belirtiliyor.

HD Media’nın açtığı bu davaya başka şirketlerden destek gelip gelmeyeceği şu an için bilinmiyor. Facebook ve Google haksız bulunması durumunda büyük cezalar ödemek durumunda kalabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu