Yatırım yapmaya başla!

Google Cloud’a Yeni CEO Olarak Oracle’ın Kıdemli İsmi Thomas Kurian Geliyor!

Google Cloud CEO'su Diane Greene'nin istifa ettiği ve yerine uzun yıllar Oracle'da çalışmış Thomas Kurian'ın getirileceği açıklandı. İşte detaylar;
Google Cloud’a Yeni CEO Olarak Oracle’ın Kıdemli İsmi Thomas Kurian Geliyor!

Google’ın bulut bilişim işini kurmak için 3 yıl önce işe alınan Google Cloud CEO’su Diane Greene’nin istifa ettiği, yerine eski Oracle yöneticisi Thomas Kurian’ın alındığı belirtildi. ABD’li teknoloji devinin Cuma günü yaptığı açıklamada, Kurian’ın 26 Kasım’da Google Cloud’a katılacağı ve liderlik rolünü 2019’un başlarında üstleneceği kaydedildi.

Diane Greene’in o zamana kadar birimin CEO’su olarak devam edeceği de verilen bilgiler arasında yer aldı. Ayrıca Greene’in 2012 yılından bu yana Google’ın üst kuruluşu Alphabet’in direktörü olduğu ve yönetim kurulundaki görevini sürdürdüğü bildirildi. Diane Greene’in yerine Google Cloud’un CEO’su olacak Thomas Kurian’ın ise Oracle’da 20 yıldan fazla zaman geçirdiği ve ürün geliştirme başkanı seviyesine yükseldiği aktarıldı.

Greene Cuma günü bir blog yazısında, Kurian’ın iş görüşmesini Google CEO’su Sundar Pichai ile Google’ın teknik altyapıdan sorumlu başkan yardımcısı Urs Hölzle ile birlikte yaptıklarını belirtti.

Google Cloud CEO’su Diane Greene İstifa Ediyor, Yerine Oracle’ın Kıdemli İsmi Geliyor!Bu noktada, Greene’i de Hölzle’nin işe aldığı, Google’ın o zaman Greene’in girişimi Bebop için 380 milyon dolar ödediği hatırlatıldı. İşe alındığı zamandan bahseden Greene de yazılı açıklamasında; “Aralık 2015’te Google’a Cloud’u yönetmek için tam zamanlı olarak katıldığımda, aileme ve arkadaşlarıma bunun 2 yıl olacağını söyledim. Şimdi inanılmaz derecede canlandırıcı ve üretken geçirilen 3 yılın ardından, mentorluk ve eğitim konusunda uzun süredir sahip olduğum tutkularıma geri dönme vakti geldi.” ifadelerini kullandı.

İlgili haberde, Synergy Research verilerine göre Amazon Web Services’in bulut altyapı hizmetleri pazarının yüzde 34’ünü kontrol ettiği ve Google’ın listede alt sıralarda olduğu vurgulandı.

Google Cloud Yeni CEO'su İşleri Toparlamaya Çalışacak Çünkü AWS’nin ardından yüzde 15’lik seviyeyle Microsoft, ardından IBM ve dördüncü sırada da Google geliyordu. Ayriyeten Alphabet geçtiğimiz ay kazanç raporunda bulut biriminin büyüklüğüne ve büyüme hızıyla ilgili eskiye göre daha az bilgi verdiği zaman herkesi şaşırtmıştı. Kısacası, Google Cloud’un yeni CEO’su olacak Thomas Kurian’ın işleri toparlaması bekleniyordu. Keza Kurian, 22 yılını Oracle bünyesinde geçirmiş kıdemli bir oyuncuydu ve Google Cloud’u güçlendirmeye çalışacaktı.

Bu noktada, Kurian ile uzun yıllar birlikte çalışmış olan Gary Bloom’un söz konusu haberlerin ardından Kurian hakkında övgü dolu sözler ettiği belirtildi. Ancak Bloom Kurian’ın olağanüstü bir yönetici olduğunun yanında onun özelliklerinin Google’da çalışıp çalışmayacağı hakkında fikir yürütemediğini de söyledi. Çünkü her ikisi de Silikon Vadisi’nin önemli işlerinden olan Google ile Oracle, kültürel açıdan tamamen farklı evrenler olarak yorumlanıyor, bu da Kurian’ın geleceğini öngörülemez kılıyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum