Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Chromebook Ürünlerinde Windows 10 Sunmayabilir

Teknoloji devi Google, kişisel bilgisayarı Chromebook’ta sadece Chrome OS işletim sistemi sunmayı planlıyor.
Google Chromebook Ürünlerinde Windows 10 Sunmayabilir
Yorum

Google’ın popüler ürünlerinden Chromebook bugüne kadar şirketin kendi geliştirdiği işletim sistemi Chrome OS ile sunuluyor. Ancak şirketin bu hamlesi Chromebook bilgisayarların satış oranlarında beklenen hedeflerin yakalanmasını zorlaştırıyor. Teknoloji devi bu kapsamda “Campfire Projesi” adı altında üzerinde çalıştığı plan ile Chromebook ürünlerinde Chrome OS’un yanında Windows 10 sunmayı planlıyordu.

Ancak gelen haberlere göre Google bu planından vazgeçmiş olabilir. Reddit’te Chromium Gerrit üzerinde incelemelerde bulunan bir kullanıcı, Chromebook’larda Windows 10 işletim sistemine dair kodların kaldırıldığını fark etti. Kullanıcıların Chromebook’tan Windows beklentisi olmasına rağmen Google’ın böyle bir karar alması şaşırtıcı.

Windows 10 Planı Rafa Kalkmış Olabilir

Windows 10 Planı Rafa Kalkmış Olabilir

Campfire Projesi ile Chrome OS ve Windows 10 işletim sisteminin bir arada gelmesi bekleniyordu. Halihazırda Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi konumunda. Google’ın kendi geliştirdiği işletim sistemi kullanıcılar tarafından yargılanabilir ve bu da Chromebook modellerine olan ilginin düşmesine neden oluyor.

Google’ın Windows 10 ile Chrome OS işletim sistemleri arasında geçiş yapmasını sağlayan özellik Alt OS projesi olarak adlandırılıyordu. Reddit kullanıcısının yaptığı tespite göre Chromebook ürünleri daha önceden olduğu gibi yine Chrome OS ile sınırlı olacak. Aslında Google bugüne kadar Windows 10 desteğine dair herhangi bir açıklama gelmemişti. Ancak kaynak kodlarına bakan kullanıcılar böyle bir çalışmanın yürütüldüğünü biliyordu.

Windows 10 Chromebook için Büyük Kayıp

Windows 10 Chromebook için Büyük Kayıp

Google’ın Windows 10’dan vazgeçmesi Chromebook sahibi olmayı düşünen pek çok kullanıcının keyfini kaçıracaktır. Halihazırda tüm uygulamalar ve oyunlar ile uyumlu bir şekilde çalışan bir Windows 10 işletim sistemi, Chromebook için büyük kazanç olacaktır. Uzmanlar Google’ın bu kararı almasındaki sebebin Chromebook’ların teknik donanımlarıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Google kişisel bilgisayarını uzun pil ömrüne sahip olacak şekilde geliştirdi. Dolayısıyla Chromebook’ta yüksek performans verecek bir donanımın varlığından söz edemeyiz. Bu durum da Windows 10’un Chromebook performansı olumsuz etkilenecektir. Microsoft’un düşük donanımlı bilgisayarlar için Windows Lite sürümü üzerinde çalıştığı biliniyor. Bu sürümün tanıtılmasıyla beraber belki Google’ın kararını değiştirdiğini duyabilriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu