Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Chromebook Modellerine 2020’de Pandemi Etkisiyle Büyük Talep Oldu

Chromebook ürünlerine geçtiğimiz yıl pandeminin de etkisiyle büyük talep artışı oldu.
Google’ın Chromebook Modellerine 2020’de Pandemi Etkisiyle Büyük Talep Oldu

2020 yılı dünyanın çok büyük bir bölümü için COVID-19 pandemisi etkisi altında geçti. Salgın halen etkisini artırarak devam ediyor ve bu durum hayatta radikal değişiklikler yaşanmasına neden oluyor. Hem iş dünyası hem de eğitim alanı uzaktan çalışma sistemine uyum sağlamak durumunda kaldı. Yaşanan değişim PC ve tablet gibi ürünlere olan ilginin artmasına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde yapılan pazar araştırması, 2020’nin son çeyreğinde PC satışlarının yükselişinin sürdüğünü gösteriyor. Sektörde aktif olarak faaliyet gösteren bilgisayar üreticileri satışlarını her geçen gün daha da artırdı. Bu artış Google’ın dizüstü bilgisayarı Chromebook’ta da kendisini gösterdi.

2020’de Chromebook’ların Yıldızı Parladı

2020’de Chromebook’ların Yıldızı Parladı

COVID-19’un piyasada pek çok olumsuz etkisi oldu, ancak milyonlarca insan evden çalışmaya ve öğrenmeye geçerken PC pazarı için sert bir yükselişin kapısını araladı. COVID-19 salgınının doğrudan bir sonucu olarak, özellikle Chromebook pazarı 4 katın üzerinde bir büyüme yaşadı.

Canalys tarafından bildirildiği üzere, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Chromebook pazarı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Spesifik olarak, bu son çeyrekte 11 milyonun biraz üzerinde ürün sevkiyatı gerçekleşti. 2019’da bu rakam yaklaşık 2,5 milyon seviyesindeydi. Bir yıl içerisinde dört katın üzerinde bir artış yaşandığı görülüyor. 2020 yılı boyunca ve COVID-19 salgının etkisiyle, Chromebook modelleri 30 milyondan fazla sevkiyata ulaştı.

Araştırma Direktörü Rushabh Doshi, “Chromebook’lara olan talep tavan seviyeye ulaştı. Pek çok ülke, pandemi kapanmalarının ardından dijital eğitim planlarını hızlandırmaya yöneldi. Okullar ve üniversiteler, dağıtılması kolay çözümler talep ediyor ve Google’ın eğitim için sunduğu dijital teklifler, özellikle ABD ve Batı Avrupa’da rakip platformlara göre oldukça popüler hale geldi.” diye konuştu.

Tablet Pazarı Büyüdü

Tablet Pazarı Büyüdü

Analiste göre Chromebook’un eğitim tarafından gelen talebin 2021 yılına kadar güçlü kalması bekleniyor. Eğitim dışında, tüketicilerin ve geleneksel ticari müşterilerin de Chromebook’lara ilgisinin arttığı belirtiliyor. Pandemi tablet pazarının da büyümesini sağladı.

2020’nin 4. çeyreğinde sevk edilen 53 milyon tablet ile bu pazar 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Apple, iPad serisiyle bu pazara hakim oldu, ancak Samsung, her yıl aynı %40 büyüme ile ikinci sıradaki yerini güçlendirdi. Genel bilgisayar pazarı da salgının bir sonucu olarak yıldan yıla %35’lik büyüme yaşadı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum