Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google, Chrome Tarayıcısına Şifre Kontrol Özelliği Getirdi

Google sevilen tarayıcısı Chrome’a kullanıcı güvenliğini artıran yeni bir özellik getirdi.
Google, Chrome Tarayıcısına Şifre Kontrol Özelliği Getirdi
Yorum

Teknoloji şirketi Google farklı kullanım amaçları için geliştirilmiş çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Bunların arasında Chrome ise alanında en çok kullanılan internet tarayıcısı konumunda. Öyle ki yapılan son araştırmalar tarayıcının tüm rakiplerinden açık ara önde olduğunu gösteriyor. Konuyla ilgili paylaşılan rapor 2019 yılını Chrome’un pazar payı itibariyle rakiplerinin önünde olduğunu ortaya koydu. Şirket bu payını daha da artırmak adına kullanıcıların beğenisini toplayacak yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Chrome için sekmelere önizleme görünümünü test ettiği ortaya çıkmıştı. Bununla beraber son olarak güvenliği artıracak bir yenilik daha geliyor. Chrome 79 sürümüne gelen özellik ile tarayıcı kullanıcıların şifrelerini sürekli kontrol edecek ve herhangi bir ihlal olması durumuna uyaracak. Günümüzde veri ve güvenlik ihlallerinin sıkla yaşandığını düşünecek olursak Chrome’a gelen yeni özelliğin fazlasıyla beğeni toplayacağını söyleyebiliriz.

Chrome Şifreleri Kontrol Edecek

Chrome Şifreleri Kontrol Edecek

İnternete bağlanmak adına tarayıcıların sahip olduğu güvenlik seviyesi büyük önem arz ediyor. Veri ihlallerinin yaşanmaması adına geliştiriciler kullanıcıların yararına olacak yeni araçlar geliştiriyor. Google ise bu anlamda yeni önlemler alıyor. Halihazırda girilen internet sitelerindeki şifrelerimiz biz istersek Chrome tarafından kayıt altına alınıyor. Daha sonra tekrar giriş yapmak istediğimizde tarayıcı otomatik olarak şifreyi tanımlıyor ve giriş kolaylığı sağlıyor. Tabi bu durum kimi zaman güvenlik açısından risk teşkil edebiliyor.

Bu ihtimali düşünen Google, tarayıcının son sürümüne şifre kontrol aracı getirdi.Chrome’un eşzamanlama ayarları üzerinde görülebilecek bu özellik ile kullanıcılar şifre ile giriş yaptığında gerekli uyarıları alacak. Sistemin nasıl çalışacağına değinecek olursak, Google şifreleri etkin bir şekilde parçalara ayıracak ve onların kopyaları ile eşleştirme yapacak. Bu sayede şifrelerin güvenli bir şekilde eşleşmesi sağlanacak.

İnternet sitelerine yapılması muhtemel saldırılarda milyonlarca kullanıcının şifre verileri ele geçirilebiliyor. Üstelik bu veriler hackerlar tarafından satışa çıkarılıyor. Chrome’un sistemi ise daha önce hackerlar tarafından ele geçirilmemiş şifrelerin belirlenmesi anlamında kullanıcılara yardımcı olacak şekilde geliştirildi.

Gerçek Zamanlı Koruma Sağlanacak

Gerçek Zamanlı Koruma Sağlanacak

Chrome tarayıcısında halihazırda kimlik avı saldırılarına karşı bir koruma mevcut. Şirket son güncellemesinde bunu gerçek zamanlı olarak daha kapsamlı bir hale getiriyor. Google her 30 dakikada bir güncelleme yapıyor ve saldırı listesi sunuyor. Ancak alan adlarının hemen değiştirildiğini fark eden yazılım devi bu korumayı gerçek zamanlı olarak güncelliyor. Chrome 79 sürümü ile profil desteğine yönelik iyileştirmeler de öne çıkıyor. Tarayıcıyı birden fazla kişi kullanıyorsa ya da PC başka kişiler ile paylaşılıyorsa o profil adı daha görünür hale gelecek.

Şirket geçtiğimiz günlerde web sitelerinin daha hızlı açılmasını isteyeceğine dair bir güncelleme yayınlayacağını duyurmuştu. Bu özelliğin testleri halen sürüyor ve yeni dönem ile birlikte hem kullanıcı hem de site yöneticisi Chrome tarafından uyarılacak. İnternet tarayıcınızı Chrome 79 sürümüne yükseltmek için sağdaki üst köşedeki üç noktadan, Yardım > Google Chrome Hakkında sekmelerine tıklayarak güncelleme yapabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu