Yatırım yapmaya başla!

Google Chrome’a Kimlik Doğrulama ve Pil Optimizasyonu Özellikleri Geliyor

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome, pratik kimlik doğrulama aracı ve pil optimizasyonu özelliklerine kavuşacak.
Google Chrome’a Kimlik Doğrulama ve Pil Optimizasyonu Özellikleri Geliyor

İnternet tarayıcıları günümüzde hemen herkes tarafından kullanılan başlıca yazılımlar haline geldi. Google Chrome, Firefox, Opera ve Edge gibi uygulamalar başlıca internet tarayıcılar arasında yer alıyor. Bu tarayıcılar arasında en çok kullanılan ise Chrome olmakta. Tüm pazarın yüzde 70’inden fazlasına hakim olan Google’ın tarayıcısı sürekli güncelleniyor ve yeni özelliklere kavuşuyor. Chrome tarayıcısına gelen yeni özelliklerin yanı sıra uzun zamandır çözüm beklenen sorunlar da bulunuyor.

Bunların başında ise dizüstü bilgisayar kullanıcılarının başını ağrıtan pil tüketim sorunu geliyor. Google bir süredir pil optimizasyonunu sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Diğer yandan kimlik doğrulama aracı da daha işlevsel hale getirilecek. Daha önce üçüncü parti eklentiler ile yapılan doğrulama işlemi artık Chrome’ tarayıcısında doğrudan gerçekleştirilebilecek.

İki Aşamalı Kimlik Doğrulama Sistemi Geliyor

İki Aşamalı Kimlik Doğrulama Sistemi Geliyor

Günümüzde pek çok uygulama ve serviste kullanıcı güvenliğinin sağlanması için kimlik doğrulama araçları kullanılıyor. Chrome kullanıcıları ise iki araçlı doğrulama aracını üçüncü parti eklentiler sayesinde kullanabiliyordu. Gelecek olan güncelleme ilse artık bu özellik doğrudan tarayıcıda yer alacak. Bilindiği üzere Steam platformu ve Epic Games ücretsiz sunduğu oyunlar için iki aşamalı kimlik doğrulaması talep ediyor.

Chrome’a gelecek güncelleme ile kullanıcılar SMS aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilecek. İlgili özellik Chrome 86.0.4234.0 numaralı geliştirici sürümünde kendisini gösterdi. Google bu özelliği Android, Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanılacak şekilde geliştiriyor. Önümüzdeki dönemde gelecek güncelleme ile Chrome tarayıcısının iki aşamalı kimlik doğrulama özelliğine kavuşması bekleniyor.

Pil Optimizasyonu Test Ediliyor

Pil Optimizasyonu Test Ediliyor

Chrome kullanıcılarının uzun zamandır şikayet ettiği konuların başında yüksek pil tüketimi geliyor. Tarayıcı ayrıca yüksek RAM tüketimi ile biliniyor ve bu da pil optimizasyonunu olumsuz yönde etkiliyor. Gelen haberler Google’ın bu soruna çözüm geliştirmek adına yeni bir özellik üzerinde çalıştığı yönünde. Tarayıcının kare hızını düşürerek ve komut dosyası yürütme işlemini yavaşlatarak güç tüketimini azaltması bekleniyor.

Ayrıca geliştirilecek bir eklenti ile internet sitelerinin Chrome kullanıcılarına pil tasarrufu önermesi sağlanacak. Yoğun kaynak kullanımı olan sitelerde bu şekilde CPU tüketiminin optimize edilmesi amaçlanıyor. Google’ın pil optimizasyonuna imkan sağlayan özelliklerini Chrome v86 ya da v87 sürümlerinde kullanıcılara sunması ekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum