Yatırım yapmaya başla!

Google, Chrome Tarayıcısında Daha Önce Kaldırdığı Sekme Özelliğini Geri Getirdi

Google’ın yaygın olarak kullanılan tarayıcısı Chrome’a geçtiğimiz günlerde kaldırdığı sekme özelliğini yeniden sundu.
Google, Chrome Tarayıcısında Daha Önce Kaldırdığı Sekme Özelliğini Geri Getirdi

Google sahip olduğu pek çok ürün ve servis ile milyonlarca kullanıcıya doğrudan ulaşıyor. Şirketin internet tarayıcısı Chrome kendi alanının lideri konumunda. Yazılım devi kullanıcı sayısını daha da yukarı çıkarmak adına tarayıcısını sürekli yeni özellikler ile geliştirmeye devam ediyor. Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde Chrome 78 sürümünü yayınlamıştı. Bu güncellemede kullanıcıların tepkisini çekecek bazı değişiklikler dikkat çekiyordu.

Özellikle sekme yönetimi alanında yapılan yeni kısıtlamalar pek memnuniyetle karşılanmamıştı. Kullanıcılar sekmenin üzerinde sağ tuş ile tıklayarak çoklu pencereler üzerinde daha fazla söz sahibi olabiliyor. Daha önce bu menüden ‘Diğer sekmeleri kapat’ seçeneği ile açık olan çok sayıda pencere tek seferde kapatılabiliyordu.

Google ise geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu güncelleme ile bu sekme özelliğini kaldırma kararı almıştı. Aradan geçen kısa süre sonrasında Google bu konuda geri adım attı ve sekme kapatma özelliğini geri getirdi.

Google’dan Geri Adım

Google’dan Geri Adım

Chrome tarayıcısı kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda yeni özellikler kazanıyor. Bununla beraber bu talepler Google’ın yapmış olduğu değişikliklere yön vermiş görünüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kullanımdan kaldırdığı ‘Diğer sekmeleri kapat’ seçeneğini yayınladığı güncelleme ile geri getirdi. Tarayıcıyı Chrome 78.0.3904.108 sürümüne yükselterek ilgili özelliği kullanmaya devam edebilirsiniz.

Google’ın bu özelliği kaldırmasında başlıca sebep sekme menüsünde açılan pencereyi küçültmek istemesi olmuştu. ‘Tüm sekmelere işaret koy’ ve ‘Kapatılan sekmeyi yeniden aç’ gibi sekme yönetim seçenekleri Chrome 78 ile kaldırılmıştı. Bununla beraber kullanıcıların sadece yüzde 2’si ‘Diğer sekmeleri kapat’ özelliğini kullanıyordu. Bu sekmelerin kaldırılması ile beraber geriye tek seçenek kalıyordu.

Geri Bildirimler Etkili Oldu

Geri Bildirimler Etkili Oldu

Kullanıcılar açık kalmasını istedikleri sekmeyi başa çekip ‘Sağdaki sekmeleri kapat’ seçeneği ile bu işlemi yapabiliyor. Google, Reddit ve Chrome forumlarında bu konuda çok sayıda geri bildirim aldı. Şirketin kaldırmış olduğu bir özelliği tekrar geri getirmesinin eşine az rastlanır bir durum olduğu belirtiliyor.

Yeni güncelleme ile daha önce sunulan karanlık temaya yönelik bazı iyileştirmeler yer alıyor. Chrome tarayıcısını güncellemek için sağ üst bölümden Yardım menüsü üzerinden ‘Google Chrome hakkında’ sekmesi üzerinden işlem yapılabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum