Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Chrome İnternet Sitelerinin Güvenlik Sertifikalarına Yönelik Önlemlerini Artırıyor

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome, sitelerde bulunan güvenlik protokollerine yönelik daha sıkı önlemler almaya başlıyor.
Google Chrome İnternet Sitelerinin Güvenlik Sertifikalarına Yönelik Önlemlerini Artırıyor
Yorum

İnternet tarayıcıları arasında en fazla kullanılan araçların başında Google Chrome geliyor. Yazılım devi kullanıcı deneyimini artırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak adına Chrome’u yeni özelliklerle donatmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Chrome için kullanıcıların arayüzü özelleştirmesini sağlayan bir güncelleme yayınlayan Google, bu sefer güvenlik sertifikalarına yönelik denetimlerini sıklaştırma kararı aldı.

Bilindiği üzere internet siteleri HTTP ya da HTTPS adı verilen güvenlik sertifikaları ile yayın yapıyor. Google geçtiğimiz dönemde almış olduğu karar ile HTTP protokolüne sahip olan siteleri ‘Güvenli Değil’ olarak işaretliyor ve kullanıcıları bu sitelere girmemesi yönünde uyarıyordu.

Günümüzde bir web platformunun güvenli sayılabilmesi için HTTPS sertifikasına sahip olması gerekiyor. Ancak bugüne kadar HTTPS sertifikasına sahip olan ancak içerisinde bu protokole uygun olmayan içerikler barındıran pek çok web platformu mevcut. Chrome bu tarz siteleri engellemeye hazırlanıyor.

Chrome’dan Yeni HTTP Kararı

Chrome’dan Yeni HTTP Kararı

Google, Chrome tarayıcısına getirmiş olduğu güvenlik kriterleri ile internet yayıncılarını kullanıcılara daha iyi hizmet vermeye yönlendiriyor. Şirketten yapılan açıklamada Chrome kullanıcılarının yüzde 90’ının HTTPS sertifikasına sahip internet sitelerinde vakit geçirdiklerine yer verildi. Ancak bazı sitelerin bu sertifikaya sahip olamsına rağmen güvenlik anlamında soru işaretleri yaratan içeriklere sahip olduğu belirtiliyor. Google ise Chrome tarayıcısında bu tarz içeriklerin olduğu siteleri engellemeye hazırlanıyor.

Web siteleri HTTPS sertifikasına sahip olmasına rağmen içerisinde HTTP üzerinden gönderilen içerikler barındırabiliyor. Bu içerikler arasında iFrame kodları, resimler ve videolar bulunuyor. Chrome bu özelliği kullanıcı isteğine yönelik sunacak ve istendiği takdirde devre dışı bırakılmasına izin verecek. Kullanıcıların engelleme ayarını kapatması halinde Chrome sadece ‘Güvenli Değil’ uyarısını çıkaracak.

Google almış olduğu bu kararı bir anda yürürlüğe koymayacak. Şirketin belirlediği yol haritasına göre yeni önlemler Chrome 80 sürümünden itibaren geçerli olacak. Bu sürümden itibaren karışık içeriğe sahip olan siteler ‘Güvenli Değil’ etiketi ile gösterilecek. Chrome 81 sürümü ile beraber tarayıcı bu tarz siteleri otomatik olarak engelleyecek. Bu sürüm de 2020 yılının Şubat ayını işaret ediyor. Görünen o ki Google geliştiricilere yeni standartlara uyum sağlaması için zaman tanıyor.

Metin Okuma Modu Gelişiyor

Metin Okuma Modu Gelişiyor

Yazılım devi diğer yandan Chrome’da bulunan metin okuma modunu daha kullanışlı hale getirmek için kolları sıvadı. Tarayıcının halihazırdaki okuma modunda karanlık tema kullanılıyorsa siyah zemin üzerine beyaz yazı, aydınlık mod kullanımında ise beyaz zemin üzerinde siyah yazı gösteriliyor. Test edilen yeni özellik ile beraber yazının fontunu, büyüklüğünü ve arka plan rengini kullanıcılar istediği gibi özelleştirebilecek.

Okuma modunu kullanan kullanıcılar için yazı fontuna yönelik özelleştirme imkanı büyük bir kolaylık olacaktır. Özellik şu an için Chrome beta sürümünde test ediliyor. Önümüzdeki günlerde ise kararlı sürüm olarak yayınlanması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu