Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google’ın Balonları ile Afrika’nın Kırsalda Yaşayan İnsanları İnternet Hizmeti Alacak

Teknoloji devi Google, daha önceden testlerini gerçekleştirdiği Loon projesi ile Afrika’nın kırsal bölgelerine internet hizmeti sunmayı hedefliyor. İşte detaylar…
Google’ın Balonları ile Afrika’nın Kırsalda Yaşayan İnsanları İnternet Hizmeti Alacak
Yorum

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google, küresel alanda yeni hizmetler ile adından söz ettirmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere sektörün önde gelen teknoloji şirketleri dünyanın her bir köşesine küresel internet hizmeti vermek için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk’ın SpaceX’i, küresel internet hizmeti vermek için Falcon 9’u uzaya fırlatmıştı.

Dünyada özellikle kırsal kesimlerde yaşayan insanların önemli bir kısmının internet hizmeti alamadığını söyleyebiliriz. Bu da otoritelerin küresel internet hizmetine daha fazla önem vermesinin önünü açıyor. Bu alanda son olarak Google, Afrika’da küresel internet hizmeti vermek için yeni bir anlaşma hazırlandı.

Google Balon ile İnternet Verecek

Google Balon ile İnternet Verecek

ABD’li teknoloji devi Google, 2011 yılından beri Loon projesinin testlerini gerçekleştiriyor. Proje ile dünyanın pek çok noktasında internete erişimi olmayan insanların internet hizmeti alması hedefleniyor. Loon projesi ile balonlar kullanılarak kırsal bölgelerde yaşayan insanlara 4G hizmeti verilecek.

Deniz seviyesinden 18 kilometre yukarı çıkarılacak devasa büyüklüğe sahip balonlar, üzerilerinde bulunan antenler ile bulundukları bölgeye kesintisiz internet verecek. İhtiyacı olan enerjiyi güneş panelleri ile sağlayacak olan balonlar, uzun sürede havada kalacak şekilde tasarlandı.

Google Kenyalı Operatör ile Anlaştı

Google Kenyalı Operatör ile Anlaştı

Google’ın kırsal kesime internet vermeyi amaçladığı Loon projesinin ilk ticari adımı Kenya’da atıldı. Yapılan açıklamaya göre projeyle ilgili ilk ticari anlaşma Kenya’nın en büyük operatörlerinden biri olan Telkom Kenya ile yapılacak. Anlaşmanın bedeliyle ilgili net bir açıklama yapılmış değil.

Yapılan anlaşma ile önümüzdeki yıldan itibaren Telkom Kenya’nın kırsal bölgelerde yaşayan ve internet hizmeti alamayan insanların 4G kapsama alanına eklenmesi planlanıyor. Kenya’da 45 milyonu aşkın insan yaşadığı düşünüldüğünde, Loop projesi bölgenin internete erişiminde önemli rol oynayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu