Yatırım yapmaya başla!

Google, Asistan Uygulamasının İzinsiz Dinleme Yaptığı İddialarına Cevap Verdi

Google’ın sesli asistan uygulamasına dair son günlerde izinsiz dinleme yaptığı eleştirileri yapılıyordu. Şirket bu iddialara yönelik açıklamalarda bulundu.
Google, Asistan Uygulamasının İzinsiz Dinleme Yaptığı İddialarına Cevap Verdi

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ile beraber pek çok yeni uygulamanın ve servisin hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Bu uygulamalar arasında sesli asistanların oldukça beğeni topluyor. Sesli asistanlara yönelik ilk uygulama Apple’ın Siri adıyla geliştirdiği sesli asistan oldu.

Daha sonra Google Asistan, Amazon Alexa gibi sesli asistanlar gündeme gelmeye başladı. Sesli asistanlar ile ilgili son günlerde yapılan başlıca eleştiriler arasında izinsiz dinleme yapma iddiaları geliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Apple çalışanlarının Siri aracılığıyla kullanıcıları izinsiz dinlediği gündeme gelmişti.

Apple konuyla ilgili inceleme başlatmış ve daha sonrasında izinsiz dinleme yaptığı tespit edilen çalışanları işten çıkardığını duyurmuştu. Milyonlarca kullanıcının izinsiz dinleme yaptığı iddiasıyla gündeme gelen Apple, özür açıklaması yayınlamıştı. Benzer iddialar Google Asistan için de sürekli gündeme gelmekte. Google’dan dinleme yaptığına dair gelen eleştirilere ilginç bir cevap geldi.

Google’dan Sesli Asistan Açıklaması

Google’dan Sesli Asistan Açıklaması

Milyonlarca Android kullanıcısı için yüklü olarak sunulan Asistan uygulaması, sesli komutlara cevap veriyor ve başarılı şekilde kendisinden istenenleri yerine getirebiliyor. Apple’da olduğu gibi “Hey Siri” benzeri bir komut ile Google Asistan aktifleştirilmiyor. Ancak kullanıcılar bazen Asistan’ın durduk yere açıldığına tanık oluyor.

Bu da uygulamanın kullanıcıları izinsiz şekilde dinlediği izlenimi veriyor. Google ise kendisine yöneltilen eleştirilere kayıtsız kalmadı ve kullanıcılara konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yazılım devi kullanıcıların izinsiz dinleme olayına maruz kalmaması adına bir dizi tavsiyelerde bulunuyor.

Şirket konuyla ilgili açıklamasında “Verilerinizin nasıl kullanıldığını ve neden kullanıldığını kolayca anlayabilmeniz gerektiğine inanıyoruz Bunun için nasıl kullanıldığını anlamanızı kolaylaştırmak için yüksek standartlarımızın yetersiz olduğu açıktır ve özür dileriz.” ifadelerine yer veriyor. Açıklamada ilginç ifadelerde bulunan şirketin kullanıcıların endişelerine hak verdiği görülüyor.

Google Kullanıcılara Güvence Veriyor

Google Kullanıcılara Güvence Veriyor

Google sesli asistanıyla ilgili kullanıcıların endişelerini ilerleyen dönemde gidereceğine dair garanti veriyor. Açıklamada kullanıcıların sesli verileri varsayılan ayarlarda saklanmadığını söyleyen şirket, bu kuralın önümüzdeki süreçte de asla değişmeyeceğini belirtiyor. Kullanıcıların sesli asistan uygulamasını rahatlıkla kullanabileceğini belirten Google, Ses ve Ses Etkinliği bölümünden verilerin saklanma ayarlarının yapılabileceğini söylüyor.

Ayrıca Sesli Eşleşme adı verilen özellik ile sesli asistana erişim çok daha kullanışlı hale geliyor. Toplanan ses verilerinin başka hesaplar ile eşleştirilmediğini belirten Google, uygulamanın geliştirilmesi adına yüzde 0.2 oranında dinleme yapıldığını açıkladı.

Google ayrıca Asistan uygulamasının istem dışı açılması durumunda kullanıcılara verilerin silinmesi için tavsiye veriyor. Böyle bir durum sonrası “Hey Google” diye seslenerek Asistan’ın veri depolaması engellenebilir. Yazılım devi önümüzdeki günlerde yapacağı iyileştirmeler ile Asistan uygulamasını kullanıcı dostu bir hale getirmeyi planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum