Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Arama Servisinde Instagram ve TikTok Videolarını Göstermeye Hazırlanıyor

Google’ın test ettiği yeni özellik arama sonuçlarında Instagram ve TikTok videolarına işaret ediyor.
Google Arama Servisinde Instagram ve TikTok Videolarını Göstermeye Hazırlanıyor
Yorum

Teknoloji ve yazılım şirketi Google çok sayıda ürün ve servis ile dünyanın en büyük firmaları arasında yer alıyor. Çok sayıda servisin geliştiricisi olan şirket ilk kurulduğunda arama motoru olarak hizmet vermeye başlamıştı. Geçen yıllar içerisinde hızla büyüyen şirket, en büyük arama servisi olmayı da sürdürüyor.

Geçmişten bu yana Google, arama algoritmasını sürekli güncellemeye devam ediyor. Kullanıcıların karşısına daha gerçekçi ve özgün sonuçları çıkarmayı amaçlayan yazılım devi, yeni bir özelliği daha test etmeye başladı.

Bilindiği üzere son yıllarda sosyal medya platformları da milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor. En çok kullanılan uygulamalar arasında Instagram ve TikTok’u gösterebiliriz. Buradaki potansiyeli gören Google, arama sonuçlarında iki serviste paylaşılan videoları göstermeye hazırlanıyor. Yeni özellik ile bir konuya dair arama yapan kullanıcılar, ilgili Instagram ve TikTok videoları ile karşılaşabilecek.

Google’ın Yeni Arama Özelliği Yolda

Google’ın Yeni Arama Özelliği Yolda

Google, Instagram ve TikTok videolarını mobil cihazlar için Google uygulamasında ortaya çıkaracak yeni bir özelliği test ediyor. Bu değişimin, şirketin sosyal video eğlencesi arayışında kullanıcıları tutmasına yardımcı olabilecek bir hareket olduğu belirtiliyor. Şirket daha önce kendi video servisi YouTube’daki içerikleri arama sonuçlarını göstermeye başlamıştı. Bu içeriklere artık TikTok ve Instagram videoları da eklenmiş olacak.

Kısa Videolar satırında hem Instagram hem de TikTok videoları görünecek. Kullanıcılar bu içeriklere tıklandığında, sosyal platformun web sayfasına yönlendirilecek. Cihazda mobil uygulama yüklü olsa bile sistem kullanıcıları web sayfasına gönderecek. Şirket kullanıcıların bu şekilde Google’da kalma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyor. Çünkü videoyu izlendikten sonra arama sonuçlarına geri dönülmüş olacak.

Google, yıllardır video içeriğini dizine ekliyor ve arama sonuçlarını dizine eklemek için 2015’te Twitter ile ortaklık kurmuştu. Bununla birlikte, Facebook, Instagram ya da TikTok ile resmi bir ortaklık olup olmadığı şu an için bilinmiyor. Bir şirket sözcüsü özelliğin şu anda mobil cihazlarda test edildiğini doğruladı.

Yani özellik sınırlı sayıda bir kitle üzerinde kullanılabilir durumda. Ayrıca özelliğin mobil cihazlar için geliştirilen Google uygulamasında ve web tarayıcılarında test edildiği belirtiliyor. İlerleyen günlerde bu özelliğin tüm kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyor. Masaüstü için böyle bir özelliğin gelmesi yakın zamanda mümkün görünmüyor.

Google, Cloud Print’in Fişini Çekiyor

Google, Cloud Print'in Fişini Çekiyor

Teknoloji şirketi Android ekosisteminin geliştiricisi ve beraberinde pek çok hizmeti de kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bu servislerden bazıları milyonlarca kişi tarafından kullanılırken, bazıları ise beklenen ilgiyi görmüyor. Google yeterince kullanılmayan platformlarının fişini çekmesi ile biliniyor. Bu servislerden birisi ise Cloud Print olacak.

Bu özellik eski yazıcılara sınırlı erişimi olan ya da hiç erişemeyen ChromeOS kullanıcıları için geliştirilmişti. İlerleyen dönemde ChromeOS yazıcılar için sunduğu desteğin kapsamını genişletti ve Cloud Print uygulamasına gereksinim iyiden iyiye azaldı. Google tarafından yapılan açıklama ile 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren Cloud Print servisi kapatılmış olacak.

Bu karar ile ChomeOS kullanıcıları varsayılan yazıcılarını değiştirmek durumunda kalacak. Cloud Print sayesinde kullanıcılar yazıcılarını arkadaşları ile paylaşma imkanına sahip oluyordu. Google daha önce de kullanılmayan pek çok servisin fişini çekme kararı almıştı. Geçtiğimiz günlerde mesajlaşma platformu Hangouts’un kapatıldığı açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu