Yatırım yapmaya başla!

Apple Karının 3 Milyar Doları Google’ın Cebinden Gidiyor!

Dünyanın en büyük servis sağlayıcısı Google, iOS tabanlı iPhone ve iPad’lerde varsayılan arama motoru olabilmek için Apple’a 3 milyar dolar ödüyor!
Apple Karının 3 Milyar Doları Google’ın Cebinden Gidiyor!

Google ve Apple, rakip iki teknoloji devi olmalarına rağmen, birbirlerinin üretmiş oldukları teknolojik yeniliklerden faydalanmaya devam ediyorlar. Dünyanın en büyük servis sağlayıcısı olarak 1998 yılından beri hizmet veren Google, iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad modellerinde de varlığını sürdürmek istiyor.

Apple ise üretmiş olduğu bu modellerde Google’ın arama motorunu standart olarak sunuyor. Fakat Google, dünyanın en çok satan akıllı telefon modelleri arasında yer alan iPhone’larda daimi olabilmek adına Apple şirketine tamı tamına 3 milyar dolarlık ödeme yapıyor.

iOS’ta Var Olmak Hayati Önem Taşıyor!

iOS’ta Var Olmak Hayati Önem Taşıyor!Google’ın dev bir şirket haline gelmesini sağlayan arama motoru, Yahoo ve Microsoft’un benzer ürünleriyle yarış içerisinde. Yarışta lider olabilmek adına, dünyanın en çok satılan telefonlarını ve tablet bilgisayarlarını üreten Apple ile anlaşma imzalamak zorunda. Çünkü Google, iOS’ta varsayılan arama motoru olarak hizmet verdiğinde, arama gelirinin %50’sini bu cihazlardan sağlıyor.

Milyar Dolarlık Anlaşma Apple için de Önemli!

Milyar Dolarlık Anlaşma Apple için de Önemli!Elbette ki Google ile yapılan bu milyar dolarlık anlaşma Apple için de büyük önem taşıyor. Finans analiz firması Bernstein analisti Toni Sacconaghi’ye göre, Google, Apple’a yılda en az 3 milyar dolar ödüyor. Yani Apple’ın toplam karının %5’i, yıllık karının ise 4’te 1’i bu şekilde karşılanıyor. Google’dan gelen ve neredeyse tamamı kardan oluşan bu gelir, Apple’ı her geçen yıl daha da zengin bir şirket haline getiriyor.

Ödemeler 3 Yılda 3 Kat Arttı!

Ödemeler 3 Yılda 3 Kat Arttı!2014 yılında bir dava ile ortaya çıkan anlaşmanın o yılki nüshasına göre, Goole, Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olabilmek için yılda 1 milyar dolar ödüyordu. Fakat her yıl artan iOS cihaz sayısı ve kullanıcı talebiyle bu fiyat, 3 yılda 3 katına ulaştı.

Google’ı ikileme sürükleyen bu anlaşmanın devam edeceği öngörülüyor olsa da şirket bu milyar dolarlık anlaşmayı feshederek, iOS cihaz kullanıcılarının Google Arama Motoru’nu kullanmaya devam etmelerini umarak büyük bir riskin içerisine kendisini atabilir. Bu durum gerçekleştiği takdirde ise Apple karı düşerken, Google için işler çok daha iyiye gidebilir. Peki, Google, Apple ile olan anlaşmasını sizce nasıl sonuçlanabilir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum