Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Android Uygulama Simgelerinin Kare Olmasını Zorunlu Kılacak

Google, Android için uygulama geliştiren kişilere, belirleyecekleri simgenin kare şeklinde olmasını şart koşacak.
Google Android Uygulama Simgelerinin Kare Olmasını Zorunlu Kılacak
Yorum

Android’in çevrimiçi mağazası Play Store, sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Google, platformda yer alan uygulamaları, mağazasında yer alan belirli kurallar çerçevesinde yayınlanmasına izin veriyor. Gelen son habere göre bu kurallar arasına yeni bir standart eklenecek. Şirket geliştiricilere gönderdiği yazıda, yayınlayacakları uygulamaların simgesinin sadece kare şeklinde olması gerektiğini iletti.

Bu kural aslında uzun yıllardır App Store’da uygulanıyor. Uygulama geliştiricilere yardımcı olması adına özel bir araç kullanıma sunan Google, Play Store’daki uygulamaların görünümü tek tip olarak düzenlemiş olacak. Hazırlanan araç sayesinde uygulama geliştiricilerin yeni kurala daha kolay adapte olması sağlanacak.

Play Store’a Yeni Kural

Play Store’a Yeni Kural

Bugüne kadar Play Store’da uygulama simgeleri farklı şekillerde yer alıyordu. Ancak Haziran ayından itibaren mağazadaki tüm uygulamaların simgeleri kare şeklinde olacak. Bununla beraber simgelerin arka planında gölgelendirmeye de engel getiriliyor. Uygulama geliştiricilerin bu standartlar dışında Play Store’da uygulama yayınlaması mümkün olmayacak.

Google’ın kullanıma sunduğu araç sayesinde geliştiriciler uygulamalarına simge belirleme işlemini daha kolay bir şekilde yapabilecek. iOS uygulamalarının da bu şekilde App Store’da yer aldığı biliniyor. Alınan karar 24 Haziran’dan itibaren uygulamaya konacak. Google almış olduğu karar ile beraber kendi uygulamalarının simgesini de bu şekilde düzenledi.

İlk olarak Kişiler uygulamasını güncelleyen yazılım devinin ilerleyen günlerde diğer uygulamalarını da bu standarta uygun hale getirmesi bekleniyor. Halihazırda mağazada yer alan uygulamaların simgesinin değiştirilmesi için son tarih 24 Haziran. Play Store’a yeni eklenecek uygulamalar için bu düzenleme 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu